Świat

Kolejne dno w aferze "NotW". Ponad 600 nowych podsłuchów

Świat

wikipedia.org CC-BY 2.0 | Eva RinaldiRupert Murdoch może jeszcze przez lata nie wyjść z sali sądowej

Ślady po ponad 600 nowych podsłuchach odkryła brytyjska policja w toku śledztwa prowadzonego przeciwko tabloidowi "News of the World". Nowe tropy w śledztwie wskazał podobno informator współpracujący od pewnego czasu z prokuraturą. Wygląda więc na to, że sprawa nieistniejącego już dziennika będącego niegdyś wizytówką koncernu medialnego Ruperta Murdocha na Wyspach wciąż jeszcze nie sięgnęła dna.

O nowych informacjach, jakie dostali śledczy poinformował w piątek londyński "Guardian", powołując się na swoje źródła bliskie śledztwu prowadzonemu od prawie dwóch lat.

Informator "rozbraja" imperium Murdocha

W centrum toczącego się postępowania ma stać pewien informator, który ostatnio wskazał trop, w jakim powinni podążać policjanci, aby znaleźć nowe dowody na stosowanie podsłuchów przez dziennikarzy "News of the World".

Ten sam informator ma być też - zdaniem "Guardiana" - odpowiedzialny za aresztowanie w czwartek czterech wydawców tabloidu "Sunday Mirror".

Więcej informacji ma przekazać w poniedziałek policja, nie wiadomo jednak, czy w formie komunikatu, czy też konferencji prasowej, na której śledczy będą odpowiadali na pytania.

Prawie dwa lata od skandalu

Skandal "News of the World" - do 2011 r. najbardziej poczytnego tytułu w Wielkiej Brytanii - rozlał się na inne brytyjskie media w lipcu tamtego roku., gdy okazało się, że w 2002 r. dziennikarze tabloidu włamali się do skrzynki pocztowej 13-letniej Milly Dowler. Była ona poszukiwana wtedy przez policję jako zaginiona. Kiedy skrzynka Milly się przepełniła, dziennikarze wykasowali stare wiadomości, by zrobić miejsce na nowe. To dawało rodzicom nastolatki złudne wrażenie, że dziewczyna wciąż żyje. Kilka miesięcy później jej ciało znaleźli policjanci w lesie w Hampshire.

Później okazało się, że nie tylko "NotW", ale również inne "bulwarówki" - "The Sun" i "Daily Mirror" należące do imperium Ruperta Murdocha - stosowały niedozwolone praktyki zbierając informacje do swoich tekstów. W toku śledztwa aresztowano kilkanaście osób, w tym część głównych współpracowników Murdocha. On sam uninął na razie konsekwencji, bo utrzymała się jego wersja wydarzeń mówiąca, że sam o tym nic nie wiedział, gdyż nie kierował bezpośredenio poczynaniami wydawnictwa wypuszczającego na rynek wymienione gazety.

"News of the World" po raz ostatni pojawił się w kioskach 10 lipca 2011 r. Pierwszy egzemplarz gazety pojawił się w Londynie 1 października 1843 roku.

Autor: adso/tr / Źródło: Reuters, Guardian

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org CC-BY 2.0 | Eva Rinaldi