Świat

Kolejna terrorystka z RAF wyjdzie na wolność

Świat


Po ponad 20 latach więzienia członkini Frakcji Czerwonej Armii opuści więzienną celę. Eva Haule jest drugą terrorystką RAF, która w tym roku wyjdzie na wolność.

O warunkowym zwolnieniu Haule zadecydował sąd we Frankfurcie nad Menem. Eva Haule została skazana m.in. na dożywocie za zabójstwo 20-letniego amerykańskiego żołnierza w 1985 roku. 53-letnia kobieta może wyjść na wolność już 21 sierpnia. Po 21 latach spędzonych w celi - podał w oświadczeniu sąd we Frankfurcie.

Haule nigdy nie odcięła się od działań RAF. Nie pełniła w organizacji ważnej roli. Należała do tzw. drugiego garnituru. Zanim wstąpiła do RAF studiowała pedagogikę socjalną.

Eva Haule będzie drugą terrorystką z RAF, która w tym roku została warunkowo zwolniona z więzienia. W marcu na wolność wyszła Brigitte Mohnhaupt, należąca w latach 70. do kierownictwa RAF. Terrorystka skazana została na karę pięciokrotnego dożywotniego pozbawienia wolności oraz dodatkowo piętnaście lat więzienia.

Frakcja Czerwonej Armii powstała w 1970 roku. Skupiła w swoich szeregach radykalnych uczestników trwających od 1967 roku studenckich protestów, skierowanych przeciwko wojnie w Wietnamie, a także obecności byłych nazistów w życiu politycznym i gospodarczym RFN. W terrorystycznych zamachach dokonanych przez RAF zginęło 34 osób. Śmierć poniosło równocześnie 27 terrorystów. W 1998 roku organizacja sama rozwiązała się.

Źródło: Welt Online