Kobieta z przeszczepioną macicą urodziła dziecko. "To historycznie pierwszy przypadek"

TVN24

Aktualizacja:
W lipcu w Cleveland w stanie Ohio na świat przyszła dziewczynka, której matka przeszła zabieg przeszczepu macicy (zdjęcie ilustracyjne)clevelandclinic.org
wideo 2/2

Pacjentce po przeszczepie macicy udało się z powodzeniem utrzymać ciążę aż do porodu - poinformował przedstawiciel Kliniki Uniwersyteckiej Motol w Pradze. Dziecko przyszło na świat w drodze cesarskiego cięcia. To pierwszy taki wypadek na świecie, gdy dawczyni macicy wcześniej nie rodziła.

Przedstawiciele Kliniki Uniwersyteckiej Motol w Pradze poinformowali we wtorek, że 27-letnia pacjentka przeszła zabieg przeszczepienia macicy w 2017 roku. W czwartek, 29 sierpnia urodziła chłopca.

- W Republice Czeskiej to historycznie pierwszy przypadek, w którym pacjentce po przeszczepie macicy udało się z powodzeniem utrzymać ciążę aż do porodu - powiedziała rzeczniczka szpitala Pavlina Dankova. Według dyrektora kliniki Miloslava Ludvíka, na świecie przeszczepiono macice tylko od dawczyń, które już rodziły.

Pacjentce przeszczepiono organ od kobiety, u której stwierdzono śmierć mózgową. Po sztucznym zapłodnieniu i utrzymaniu ciąży, cesarskie cięcie odbyło się bez komplikacji, chociaż lekarze podkreślili, że doszło do niego na tydzień przed planowanym terminem.

Przeszczep macicy to stosunkowo nowa procedura medyczna – napisała agencja CTK. Po raz pierwszy podjęto ją w Arabii Saudyjskiej na przełomie XX i XXI w. Później, w 2011 roku powtórzono zabieg w Turcji, ale ciąży nie udało się utrzymać ponad pierwszy trymestr. Rok później sukces odnieśli lekarze z Goeteborga w Szwecji, a pacjentka urodziła dziecko we wrześniu 2014 roku.

W Czechach pierwszy przeszczep macicy wykonano 30 kwietnia 2016 roku, a 30-letnia kobieta najprawdopodobniej była trzynastą taką pacjentką na świecie. Według lekarzy z praskiej kliniki na świecie urodziło się 20 dzieci matek z przeszczepioną macicą. Zabiegi przeprowadzano w Szwecji, Brazylii, Stanach Zjednoczonych i Indiach.

Autor: momo\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock