Świat

Kobiece DNA na jednej z bomb. FBI sprawdza dom żony zamachowca

Świat

FBIFragment jednej z dwóch bomb z Bostonu

Śledczy dokładnie przeszukali dom wdowy po Tamerlanie Carnajewie, jednym z dwóch domniemanych zamachowców z Bostonu. Wyniesiono z niego "worki" dowodów. Przeszukanie może mieć związek z tym, że na szczątkach jednej z bomb znaleziono kobiece DNA.

Wdowa po Tamerlanie, Katherine Russell, mieszka z rodzicami w domu na Rhode Island. Jak podaje agencja Reutera, FBI złożyło jej wizytę w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego.

Ślady na bombie

Przeszukanie trwało kilka godzin, podczas których z domu wynoszono worki z dowodami. Niektóre z nich miały nosić oznaczenie mówiące o próbkach DNA. Śledczy nie skomentowali oficjalnie sprawy. Podobnie prawnicy kobiety. "Wall Street Journal" twierdzi, iż dochodzenie koncentruje się obecnie na prześledzeniu procesu powstania bomb. Na szczątkach jednej z nich miały zostać znalezione ślady kobiecego DNA. Nie wiadomo, czy pochodzi od osoby, która pomogła stworzyć ładunki, czy np. sprzedawcy z sklepu, gdzie zakupiono części konieczne do ich budowy. Ślady pozostałe po budowaniu bomb miały zostać znalezione w domu Tamerlana i Katherine. Kobieta i jej prawnicy twierdzą, że nie wiedziała nic o tym, co robił jej mąż, bowiem spędzała dużo czasu poza domem pracując. On natomiast siedział w nim całe dnie i opiekował się ich małą córeczką.

Silna obrona

Dwie bomby skonstruowane najprawdopodobniej przez braci Carnajewów wybuchły na mecie maratonu w Bostonie 15 kwietnia. Od eksplozji zginęły trzy osoby, a niemal 200 zostało rannych. Tamerlan zginął kilka dni później podczas wymiany ognia z policją. Młodszy Dżochar został zatrzymany żywy kilkanaście godzin później. 19-latek dochodzi do zdrowia po ranach odniesionych w starciach z policją. Postawiono mu już zarzuty i grozi mu kara śmierci. W poniedziałek do jego obrony dołączyła znana adwokatka Judy Clarke, która dała się poznać jako obrończyni zamachowców zagrożonych karą śmierci. Jej ostatnim klientem był Jared Loughner, mężczyzna który zabił sześć osób w Tucson podczas wiecu polityk Gabrielle Giffords. Samą kongresmenkę krytycznie ranił. Przyznał się do wszystkich zarzutów i usłyszał wyrok dożywocia. Clarke broniła też "Unabombera" Teda Kaczynskiego i zamachowca z Igrzysk w Atlancie, Erica Rudolpha.

Autor: mk\mtom\k / Źródło: Reuters, BBC News

Źródło zdjęcia głównego: FBI

Raporty: