Świat

Kobane "o krok od upadku". Erdogan wzywa do lądowej inwazji

Świat

[object Object]
W Kobane zginęło już co najmniej 400 osóbReuters TV
wideo 2/23

Leżące przy granicy z Turcją syryjskie miasto Kobane, oblegane od trzech tygodni przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS), jest o krok od upadku - oznajmił we wtorek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Dodał, że konieczna jest operacja lądowa przeciwko IS.

- Zrzucanie bomb nie zakończy terroru. Terror nie zostanie powstrzymany przez ataki lotnicze, dopóki nie będziemy współpracować w celu operacji lądowej z tymi, którzy toczą walkę na ziemi - powiedział Erdogan do syryjskich uchodźców, których odwiedził w obozie w Gaziantep na południu Turcji, przy granicy z Syrią.

Dżihadyści w mieście

Kobane (Ajn al-Arab) to trzecie co do wielkości kurdyjskie miasto w Syrii, oblegane od trzech tygodni przez dżihadystów. Jego całkowite opanowanie dałoby Państwu Islamskiemu kontrolę nad większością syryjsko-tureckiej granicy.

Turcja obroni Ajn al-Arab

Mimo serii nalotów na islamistów, które prowadzą siły międzynarodowej koalicji dowodzonej przez USA, dżihadyści zdołali zamknąć pierścień okrążenia wokół miasta. W nocy z poniedziałku na wtorek dochodziły informacje, że IS opanowało już 70 proc. miasta. Mimo zaciekłego oporu kurdyjskich obrońców Kobane dżihadystom udało się opanować w nocy dalsze tereny w południowo-zachodniej części miasta.

Dwie czarne flagi IS były widoczne po wschodniej stronie miasta z terytorium Turcji, która zgromadziła przy granicy znaczne siły wojskowe i broń pancerną.

Duże straty

Jak podaje AFP, powołując się na doniesienia swego korespondenta znad tureckiej granicy, samoloty koalicji pod wodzą USA bombardowały we wtorek kilka pozycji dżihadystów w Kobane (Ajn al-Arab). Zacięte walki między kurdyjskimi bojownikami a dżihadystami z IS toczą się w kilku dzielnicach miasta.

Ponad 400 osób, w większości kurdyjskich bojowników i dżihadystów, zginęło od 16 września, kiedy rozpoczęła się ofensywa Państwa Islamskiego na miasto - podało we wtorek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. "Co najmniej 20 cywilów, 219 dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) i 173 kurdyjskich bojowników oraz ich sojuszników zginęło" w bitwie o Kobane (Ajn al-Arab) - sprecyzowała ta organizacja pozarządowa z siedzibą w Londynie, zajmująca się monitorowaniem konfliktu w Syrii.

Według Obserwatorium bilans jest z pewnością większy, gdyż obie strony próbują ukryć swe straty, a obszary, gdzie toczą się walki, są trudno dostępne.

Autor: //gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: