Koalicja uderzyła. Operacja "Świt Odysei" rozpoczęta

Świat

Aktualizacja:

Siły międzynarodowej koalicji uderzyły na bazę lotniczą Mitaga na przedmieściach Trypolisu - poinformowała arabska telewizja Al-Jazeera. Agencja Reutera podała natomiast, że zachodnia koalicja skierowała swoje siły na bazę wojskową nieopodal Misraty, gdzie zlokalizowane są siły należące do Kaddafiego. Wcześniej libijskie media państwowe poinformowały, że zachodnie siły bombardują Syrtę na północy kraju - rodzinne miasto przywódcy Libii Muammara Kaddafiego.

POLSKA AKCJA HUMANITARNA APELUJE O POMOC DLA LIBIJCZYKÓW. ZOBACZ, JAK POMÓC

23:46 Al Dżazira podaje, powołując się na libijską telewizję, że wojskom rządowym udało się zestrzelić francuski samolot. Paryż nie potwierdził tych doniesień.

23:34 Turcja poinformowała, że wniesie potrzebny i odpowiedni wkład w ustanowienie nad Libią strefy zakazu lotów. Wcześniej Ankara, członek NATO, wzywała do powstrzymania się od przemocy.

22:59 - Państwa położone nad Morzem Śródziemnym i na północy Afryki stały się areną wojny, a ich interesy będą odtąd zagrożone - ocenił w wieczornym wystąpieniu wieczorem libijski przywódca Muammar Kaddafi.

22:34 Zachodnia koalicja skierowała swoje siły na bazę wojskową nieopodal Misraty, gdzie zlokalizowane są siły należące do Kaddafiego - podała agencja Reutera.

W pierwszej fali na Libię spadło 110 pocisków (navy.mil) 

22:33 Arabska telewizja Al Dżazira poinformowała, że libijskie władze w Trypolisie zatrzymały jej czterech korespondentów, którzy od kilku dni relacjonowali wydarzenia z tego kraju. Zatrzymani reporterzy to obywatele Tunezji, Mauretanii, Norwegii i Wielkiej Brytanii - podała telewizja.

22:27 Siły zachodnie uderzyły w bazę lotniczą w Trypolisie - podała telewizja Al-Jazeera.

22:25 Libijskie media państwowe poinformowały, że zachodnie siły bombardują Syrtę na północy kraju - rodzinne miasto przywódcy Libii Muammara Kadafiego.

22:17 Jeszcze dziś planowane jest przemówienie Muammara Kaddafiego na temat "ataku wrogich-krzyżowców" - poinformowała libijska telewizja.

22:12 - Operacja wojskowa w Libii będzie kontynuowana w ciągu najbliższych dni, dopóki pułkownik Muammar Kaddafi nie zastosuje się do postanowień ostatniej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ - powiedział szef francuskiego MSZ Alain Juppe. Minister zapewnił także, że "nie dojdzie do interwencji lądowej" w Libii.

22:08 Minister spraw zagranicznych Włoch Franco Frattini ponownie zażądał by Muammar Kaddafi zrzekł się władzy i to już w niedzielę. Frattini poinformował też, że Włochom udało się osiągnąć cel, jakim było umieszczenie centrum koordynacji operacji libijskiej w bazie Capodichino w Neapolu. - Tam będzie się decydować, gdzie i kiedy zaatakować Libię - powiedział.

22:00 Przedstawiciele władz libijskich na zorganizowanej konferencji prasowej powiedzieli: "Niektóre cele ataku międzynarodowej koalicji to cele cywilne".

21:47 - Akcja w Libii to akcja sił sojuszniczych. Teraz dowodzą nią Amerykanie. Później dowództwo będzie przekazywane innym krajom - poinformował na konferencji prasowej wiceadmirał William Gortney. Przedstawiciel Pentagonu zapewnił także: "Nie zamierzamy używać siły większej niż potrzebna, by gwarantować bezpieczeństwo cywilów". Podał, że siły amerykańskie planują w najbliższym czasie użyć myśliwce. - Zaczynamy przygotowywać myśliwce, bo chcemy zagwarantować zakaz lotów - mówił wiceadmirał Gortney. Dodał, ze w tym momencie nie ma amerykańskich sił na ziemi. - Operacja w Libii to operacja wielofazowa. Teraz trwa pierwsza faza - dodał przedstawiciel Pentagonu.

21:45 Prezydent USA Barack Obama poinformował, że zezwolił na "ograniczoną akcję militarną" w Libii. Dodał, że libijski przywódca Muammar Kaddafi, kontynuując ataki na własnych obywateli, nie pozostawił USA i ich partnerom żadnego innego wyboru.

21:42 Libijska telewizja państwowa podała w sobotę, że "wrogowie-krzyżowcy" zbombardowali obszary zamieszkane przez cywilów w Trypolisie i składy z paliwem zaopatrujące Misratę na zachodzie kraju. Telewizja poinformowała o ataku międzynarodowej koalicji, powołując się na rzecznika libijskich sił zbrojnych.

21:30 - Koalicja składająca się ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanady i Włoch prowadzi operację mającą na celu unieszkodliwienie libijskiej obrony przeciwlotniczej - poinformował Pentagon. Celem ataków powietrznych są stanowiska obrony przewciwlotniczej sił Muammara Kadafiego w okolicach Trypolisu i Misraty - powiedział anonimowo przedstawiciel amerykańskiego ministerstwa obrony. Operację nazwano "Świt Odysei".

21:26 Cytowany przez agencję Reuters przedstawiciel władz amerykańskich poinformował, że ponad 110 pocisków rakietowych Tomahawk zostało wysłanych z amerykańskich i brytyjskich okrętów podwodnych. Według niego zaatakowane cele stanowiły zagrożenie dla pilotów koalicji, patrolujących libijską przestrzeń powietrzną, lub dla narodu libijskiego.

21:18 Libijska telewizja, która relacjonuje sytuację z Misraty i Trypolisu nazywa koalicję państw zachodnich "krzyżowym wrogiem".

21:06 Libijska telewizja poinformowała, że państwa zachodnie zbombardowały magazyny paliw w mieście Misrata i tereny wokół nich - pisze agencja Reuters. Libijska agencja informacyjna dodaje, że w Trypolisie wysłano karetki do dzielnic zamieszkałych przez cywilów.

21.00 Sześć duńskich myśliwców F-16 wylądowało w bazie Sigonella na Sycylii. Mają wziąć udział w akcji przeciw wojskom Muammara Kaddafiego w Libii.

20:50 Amerykański okręt odpalił pociski rakietowe tomahawk na Libię - poinformowała telewizja CNN, powołując się na źródła wojskowe. Rakiety uderzyły w stanowiska libijskiej obrony powietrznej w okolicach Trypolisu i Misraty. Także brytyjski premier David Cameron potwierdził, że siły brytyjskie są w akcji nad Libią.

20:46 Wieczorem w Trypolisie odbył się więc poparcia dla rządów Muammara Kaddafiego. Uczestniczyła w nim córka pułkownika - Aisza.

20:00 Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych przygotowała trzy okręty podwodne, które są gotowe do działań bojowych w Libii. Jednostki stacjonują na Morzu Śródziemnym - poinformowało amerykański resort obrony.

19:08 Rosja wyraziła ubolewanie z powodu decyzji o podjęciu działań wojennych w Libii - poinformował rzecznik resortu spraw zagranicznych Federacji RosyjskiejAleksander Łukaszewicz.

19:00 Międzynarodowy Czerwony Krzyż zaapelował do wszystkich stron uczestniczących w działaniach wojennych o przestrzeganie praw człowieka, powstrzymanie się od atakowania cywilnych budynków i zapewnienia bezpiecznego dostępu służb medycznych do wszystkich potrzebujących.

18:40 Według doniesień telewizji Al Dżazira francuskie samoloty bojowe zniszczyły cztery libijskie czołgi na południowym-zachodzie od Bengazi. Francuski resort obrony potwierdził informację o ostrzale kilku czołgów, nie precyzując szczegółów.

18:00 - Francuskie siły powietrzne zniszczyły swój pierwszy cel w Libii - poinformował rzecznik ministerstwa Laurent Teisseire. Dodał, że operacja ma miejsce około 100 - 150 km. od Bengazi, głównego bastionu powstańców walczących z siłami Muammara Kaddafiego i uczestniczy w niej 20 myśliwców. Agencja Reutera dodaje, że stało się to o 17.45 (cz. polsk.)

17:56 Francja wyśle lotniskowiec do Libii - powiedział francuskiej agencji AFP minister obrony narodowej Francji.Jednostka Charles de Gaulle pozostanie tam do niedzieli.

17:38 Premier Kanady Stephen Harper powiedział, że jego kraj będzie uczestniczyć w operacji wojskowej w Libii. Weźmie w niej udział kanadyjska marynarka wojenna. Możliwa jest także blokada morska. - Parametry naszej misji są jasne. Mają szeroki zasięg, ale nie uwzględniają działań na lądzie - sprecyzował kanadyjski premier. Wyraził przekonanie, że jeśli Muammar Kaddafi utraci zdolność działania za pomocą swych sił zbrojnych, przeważających nad powstańcami, to "nie będzie w stanie utrzymać kraju".

17:32 Po paryskiej naradzie Hillary Clinton oświadczyła, że społeczność międzynarodowa mówi "jednym głosem" w sprawie interwencji w Libii. - Kampania przemocy pułkownika Kaddafiego wobec swoich obywateli musi się skończyć - powiedziała Sekretarz Stanu USA. Dodała, że "zawieszenie broni musi nastąpić natychmiast, a armia ma zaprzestać ataków na Bengazi".

17:30 Przebywający w Brazylii Barack Obama powiedział, żeUSA i ich sojusznicy są gotowi do działania w trybie pilnym, by chronić libijską ludność cywilną. - Nasza zgoda była silną, a nasze rozwiązania są jasne. Libijczycy muszą być chronieni - oświadczył prezydent Stanów Zjednoczonych, który obecnie przebywa z wizytą w Ameryce Łacińskiej.

17:01 We włoskich bazach są już samoloty sił powietrznych Włoch oraz częściowo z krajów NATO, przeznaczone do udziału w międzynarodowej operacji w Libii - podały w sobotę miejscowe media. W bazie w Trapani na Sycylii wylądowały tego dnia maszyny Tornado ECR, stacjonujące w Piacenzy, przeznaczone do niszczenia obrony rakietowej i radarów, oraz bojowe Tornado IDS z Ghedi koło Brescii. Do bazy w Trapani przyleciały także myśliwce Eurofighter i natowskie samoloty wczesnego ostrzegania AWACS. Z kolei do bazy Sigonella koło Katanii, również na Sycylii, przyleciało sześć duńskich F-16.W najbliższych godzinach w Aviano na północy Włoch mają wylądować amerykańskie samoloty, które również będą uczestniczyć w operacji obrony ludności cywilnej Libii.

16:51 Katar potwierdził, że chce uczestniczyć w militarnej operacji w Libii - podała agencja AFP powołując się na źródła dyplomatyczne.

16:21 Włoskie samoloty rozpoczęły misję obserwacyjną nad Libią - poinformowała telewizja Al Arabiya. Dołączyły tym samym do francuskich samolotów patrolujących niebo nad Bengazi. Jednak premier Włoch Silvio Berlusconi zadeklarował, że Włochy zapewniają jedynie bazę dla samolotów interweniujących w Libii, ale w razie potrzeby może wziąć udział w nalotach. Zaproponował też, by to baza w Neapolu stała się głównym centrum dowodzenia wspólnej akcji przeciwko Kaddafiemu.

16:03 - Pułkownik Kaddafi złamał zawieszenie broni i musi liczyć się z tym, że podejmiemy kroki w celu ochrony ludności cywilnej - zadeklarował brytyjski premier David Cameron. Stwierdził, że "nadszedł czas, by działać". - Nie możemy pozwolić na dalszą rzeź ludności cywilnej - dodał. Angela Merkel oświadczyła natomiast, że konflikt w Libii trzeba zakończyć, ale Niemcy nie wezmą udziału w operacji wojskowej.

15:50 Nicolas Sarkozy po spotkaniu przywódców 18 państw powiedział, że Zachód odpowie wszelkimi sposobami, w tym operacjami lotniczymi, na ataki sił pułkownika Muammara Kaddafiego na ludność cywilną. Dodał, że francuskie siły już przeciwdziałają atakom na Bengazi. Jednocześnie stwierdził, że ONZ przede wszystkim chce stosować rezolucję o zawieszeniu broni. Nie wykluczył również, że Kaddafi może jeszcze wrócić na drogę dyplomatyczną, by zażegnać konflikt.

15:41 Agencja AFP informuje, że siły Kaddafiego otoczyły miasto Zenten, położone ok. 150 km na południowy zachód od Trypolisu. Zenten dotąd było pod kontrolą rebeliantów. Według świadków, czołgi Kaddafiego znajdują się 2-3 km od centrum miasta. Ludzie w pośpiechu opuszczają Zenten. - Jesteśmy atakowani z kilku stron. Od południa do miasta zbliża się 20-30 czołgów Kaddafiego - twierdzą świadkowie.

15:39 Rebelianci ogłosili, że odparli szturm na Misratę. W walkach zginęło 27 powstańców. - Zniszczyliśmy 14 wozów bojowych, w tym czołgi - powiedział agencji AFP rzecznik rebeliantów. Według niego siły rządowe wkroczyły do miasta, po czym zostały odparte.

15:15 Francuskie myśliwce pojawiły się w sobotę nad libijskim miastem Bengazi, aby nadzorować tamtejszą przestrzeń powietrzną - podają agencje informacyjne. Według źródeł samoloty nie prowadzą obecnie ataków lotniczych, ale jedynie pilnują, aby siły Muammara Kaddafiego nie łamały zakazu lotów w Libii, przyjętego przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

15:03 - My, rewolucjoniści, przejęliśmy kontrolę nad czterema czołgami w Bengazi. Siły powstańcze wyparły żołnierzy Kadafiego z Bengazi - oświadczył Nasr al-Kikili, prawnik pracujący dla mediów kontrolowanych przez rebeliantów. Na ulice Bengazi wyszły setki mieszkańców, którzy z radości strzelali w powietrze na wieść o zwycięstwie. Po ulicach miasta jeździł przejęty przez powstańców czołg, na którym znajdowało się kilkunastu ludzi. - Zwyciężyliśmy, zwyciężyliśmy- skandowali.

14:52 Kanada popiera pomysł szybkiej akcji militarnej w Libii, ale będzie potrzebowała 2 dni, aby przygotować się do udziału w operacji - powiedział rzecznik rządu Kanady podczas szczytu w Paryżu.

13:52 W Paryżu rozpoczął się nadzwyczajny szczyt Unia Europejska-Unia Afrykańska-Liga Arabska w sprawie Libii. Spotkanie odbywa się po uchwaleniu przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji zezwalającej na użycie siły w celu obrony ludności cywilnej przed atakami sił wiernych Muammarowi Kadafiemu.

Clinton i Cameron przybywają do Paryża

13:48 Telewizja Al Dżazira powołując się na lekarzy ze szpitala podała, że w Bengazi zabitych zostało 26 osób. Rannych jest ponad 40.

13:30 Atak nastąpi zaraz po zakończeniu szczytu w Paryżu - twierdzi źródło agencji Reutera zbliżone do uczestników rozmów. W pierwszej fazie nalotów wezmą udział samoloty francuskie, brytyjskie i kanadyjskie. Potem do działań włączą się siły USA i krajów arabskich.

13:10 Amerykańskie samoloty znajdują się w drodze do bazy NATO w Aviano na północy Włoch - ogłosiły w sobotę władze prowincji Pordenone.

13:04 Premier Polski Donald Tusk przybył do Paryża, gdzie weźmie udział w nadzwyczajnym szczycie Unia Europejska-Unia Afrykańska-Liga Arabska w sprawie Libii.

12:57 Tłumy libijskich obywateli zbierają się wokół obiektów, które może zaatakować Francja - donosi państwowa agencja prasowa Jana.

Relacja Leszka JaroszaTVN24

12:27: BBC podaje, że dwa samoloty Tornado wystartowały z bazy RAF w szkockim Lossiemouth. Towarzyszyły im samoloty-cysterny.

12:21 Snajperzy sił rządowych zastrzelili dwóch mieszkańców Misraty - podaje Reuters.

12:04 Artyleria Kaddafiego ostrzeliwuje Misratę, jedyne większe miasto na zachodzie kraju kontrolowane jeszcze przez rebeliantów. Oddziały rządowe stoją na przedmieściach. Odcięto dostawy wody do miasta.

11:42 Prezydent Nicolas Sarkozy, premier David Cameron i sekretarz stanu Hillary Clinton spotkają się około 12:30 czasu polskiego, jeszcze przed oficjalnymi międzynarodowymi konsultacjami w sprawie Libii - podaje Reuters.

11:20 Rebelianci twierdzą, że oddziały Kaddafiego bombardują przedmieścia miejscowości Zintan na zachodzie Libii.

11:05 Muammar Kaddafi wystosował list do Baracka Obamy, oraz jeden zbiorczy do ONZ, Nicoalasa Sarkozyego i Davida Camerona. W przesłaniu do amerykańskiego prezydenta dyktator oświadczył: "Stoją za mną wszyscy Libijczycy, są gotowi zginąć za mnie. Walczę tutaj z Al-Kaidą. Co zrobisz?" W liście do pozostałych przywódców Kaddafi pisze: "Libia nie należy do was. Nie macie żadnego prawa do interwencji w nasze sprawy wewnętrzne. To nasz kraj, nie wasz. Nie wystrzeliliśmy ani jednego pocisku do naszego ludu."

Rzecznik libijskiego rządu: popierają mnie wszyscy Libijczycy

10:40 - Zestrzelony nad Bengazi Mig-23 należał do nas - poinformowała Libijska Rada Narodowa, władze opozycji. Rebelianci twierdzą, że Bengazi jest pod ciągłym ostrzałem artyleryjskim, a w mieście trwają walki. Rzecznik Rady zaapelował o natychmiastową pomoc. Inaczej w Bengazi ma dojść do "katastrofy".

10:00 - Siły rządowe stacjonujące na zachód od Bengazi zostały w nocy zaatakowane przez "gangi terrorystów z Al-Kaidy". Wojsko musiało odpowiedzieć ogniem w samoobronie - twierdzi państwowa libijska agencja prasowa JANA. Terroryści mieli użyć do ataku śmigłowców szturmowych, czym wyraźnie złamały strefę zakazów lotów ustanowioną przez ONZ. Wojska miały pokojowo obserwować zawieszenie broni - przekonuje reżim.

09:49 Reporter BBC twierdzi, że widział na ulicach Bengazi czołgi rządowe.

Amatorskie zdjęcia z Misaraty

09:37 - Libijskie lotnictwo jest uziemione i nie jest wykorzystywane w walkach. Zawieszenie broni jest prawdziwe, solidne i wiarygodne - stwierdził zastępca ministra spraw zagranicznych MSZ Khaled Kaalim. Zdaniem reżimu to rebelianci atakują wioski i miejscowości starając się sprowokować interwencję zagraniczną.

09:35 W wyniku walk z wojskiem Kaddafiego w Bengazi zginęło od rana już osiem osób - twierdzi telewizja Al Dżazira.

09:07 - Jest jasne, że musimy działać szybko - źródło w rządzie Francji o interwencji w Libii.

09:01 Al-Dżazira, powołując się na świadków: Siły Kaddafiego szturmują Bengazi od wybrzeża i południa.

08:54 Rozszerzona wypowiedź rzecznika libijskiego rządu dla Reutersa: - Nie ma żadnych ataków libijskich sił rządowych w Benghazi. Jak już powiedziałem, przestrzegają one zawieszenia broni. Chcemy przyjazdu międzynarodowych obserwatorów.

08:42 Rzecznik rządu libijskiego: "Nie ma żadnego ataku na Bengazi"

Relacja specjalnego wysłannika TVN24 Wojciecha Bojanowskiego - los uchodźców z Libii

08:36 Korespondent telewizji Al-Dżazira powiedział, że zbombardowana została ulica Gamal Abdel Nasser w samym sercu miasta.

08:21 Artyleria rządowa bombarduje centrum Bengazi.

08:19 Agencja AFP informuje, że pod bastionem powstańców Bengazi na wschodzie Libii zestrzelony został samolot wojskowy. Wcześniej telewizja Al-Dżazira podała, że do zachodnich dzielnic miasta weszły siły lojalne wobec libijskiego przywódcy Muammara Kaddafiego.

Jak wygląda sytuacja na pograniczu libijsko-egipskim? Relacja specjalnego wysłannika TVN24

07:12 Rebelianci informują, że wycofują się w stronę Bengazi pod naporem sił rządowych

06:17 Siły Kaddafiego 20 km od Bengazi - podaje Reuters, powołując się na mieszkańca miasta.

05:30 Silne eksplozje w Bengazi, nad miastem pojawił się samolot odrzutowy - podaje Reuters.

04:49 - W sobotę Niemcy odrzucili libijską propozycję przyjęcia roli obserwatora monitorującego sytuację po ogłoszeniu zawieszenia broni. Rzeczniczka niemieckiego MSZ wyjaśniła, że rolę taka mogą sprawować tylko wysłannicy ONZ.

01.53 Libijski wiceminister spraw zagranicznych Khaled Kaaim oskarżył w nocy z piątku na sobotę powstańców o próby zerwania zawieszenia broni. Bojownicy mieli zaatakować siły rządowe około 80 km na południe od Bengazi. - Armia nie podejmuje przeciw nim żadnych działań, ponieważ nie chcemy pogwałcić zawieszenia broni - zapewnił wiceminister.

01:30 Muammar Kaddafi powiedział, że nie ma usprawiedliwienia dla rezolucji ONZ (ustanawiającej strefę zakazu lotów nad Libią). Dyktator nazwał ją "jawnym kolonializmem" - informuje Al Dżazira.

00:30 Akcja militarna przeciw dyktatorowi Libii rozpocznie się w sobotę, kilka godzin po nadzwyczajnym szczycie w Paryżu poświęconym Libii - poinformował w piątek wieczorem w wywiadzie dla BBC ambasador Francji przy ONZ, Gerard Araud.

Powiedział też, że "szczyt będzie dobrym momentem, by wysłać ostatni sygnał". - USA, Wielka Brytania, Francja ogłosiły ultimatum w sprawie zawieszenia ognia (...) i podaliśmy swoje warunki. Sądzę, więc, że akcja militarna rozpocznie się kilka godzin po szczycie - dodał ambasador.

Francja, Wielka Brytania, USA za atakiem

Wcześniej szef francuskiej dyplomacji Alain Juppe oznajmił, że wszystko jest przygotowane do uderzenia. (CZYTAJ WIĘCEJ) Gotowość do akcji zgłasza też Pentagon. Według amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy, Muammar Kaddafi otrzymał już wystarczającą ilość ostrzeżeń, aby nie atakować własnych obywateliel władz. Premier Wielkiej Brytanii David Cameron w piątek poinformował, że zadecydował o natychmiastowym rozmieszczeniu samolotów bojowych Tornado i Typhoon w bazach, skąd będą mogły wziąć udział w ewentualnej operacji militarnej w Libii.

Szef polskiego rządu Donald Tusk w piątek przekazał, że Polska nie zaangażuje swoich sił zbrojnych w operację w Libii. (CZYTAJ WIĘCEJ) Premier tłumaczył, że "rozumie zaangażowanie niektórych państw" w konflikt w Libii, ale nie podziela tych "emocji". Zdaniem Tuska, sytuacja w Libii nie jest w żaden sposób zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski, albo jakiegokolwiek kraju NATO, co usprawiedliwiałoby zaangażowanie się militarnie.

Zdecydują co z Libią

W Paryżu w sobotę będzie obradował nadzwyczajny szczyt Unia Europejska-Unia Afrykańska-Liga Arabska w sprawie Libii. Spotkanie odbędzie się po uchwaleniu przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji 1973 zezwalającej na użycie siły w celu obrony ludności cywilnej przed atakami sił wiernych Muammarowi Kaddafiemu.

Wezmą w nim udział m.in.: sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton i sekretarz generalny Ligi Arabskiej Amr Musa. Polskę będzie reprezentował premier Donald Tusk.

Rezolucja "wszelkich koniecznych środków"

W czwartek późnym wieczorem czasu polskiego Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję nr 1973 ustanawiającą strefę zakazu lotów nad Libią. Rezolucja zezwala też na podjęcie "wszelkich koniecznych środków" mających na celu ochronę ludności cywilnej przed atakami sił zbrojnych wiernych libijskiemu przywódcy, Muammarowi Kaddafiemu.

PIĄTEK W LIBII - RELACJA MINUTA PO MINUCIE

KADDAFI ATAKUJE BENGHAZI - CZYTAJ

CO DALEJ PO INTERWENCJI ZACHODU? CZYTAJ ANALIZĘ TVN24.PL

WOJNA W LIBII W STUDIO 3D

Źródło: PAP, Reuters, BBC