Klienci Bank of Cyprus stracą 47,5 proc.

Świat

Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Petros3Sumy potrąceń znowu rosną

W ramach finansowej sanacji największego cypryjskiego banku komercyjnego Bank of Cyprus jego klienci utracą 47,5 proc. sum na swych kontach ponad kwotę 100 tys. euro - poinformował zastępca rzecznika rządu Cypru.

- W ramach finansowej sanacji największego cypryjskiego banku komercyjnego Bank of Cyprus jego klienci utracą 47,5 proc. sum na swych kontach ponad 100 tys. euro - poinformował w poniedziałek zastępca rzecznika rządu Cypru.

Cypryjskie media podają, że takie rozwiązanie powstało w trakcie negocjacji banku centralnego i ministerstwa finansów Cypru z międzynarodowymi kredytodawcami. Program ratowania cypryjskiego systemu bankowego, który w marcu stanął na krawędzi bankructwa, opiera się na pożyczkach od tak zwanej trójki - Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

To kolejna podwyżka

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, właścicielom wkładów w Bank of Cyprus potrącono już po 37,5 proc. sum ponad kwotę 100 tys. euro. Zastępca rzecznika rządu zaznaczał, że władze państwowe były przeciwne podwyższeniu tej stawki aż o 10 punktów procentowych.

Autor: aw\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Petros3