Klich: przez umowę z Iranem możemy stracić tarczę

[object Object]
Bogdan Klich był gościem programu "Świat"tvn24
wideo 2/17

Z powodu porozumienia z Iranem Amerykanie mogą stracić zapał do zbudowania tarczy antyrakietowej w Polsce - ocenił w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat senator i były szef MON Bogdan Klich. Zgodził się natomiast z wiceminister spraw zagranicznych Katarzyną Kacperczyk, drugim gościem programu, że zniesienie sankcji dla Iranu to ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców.

Amerykańska tarcza rakietowa, której elementy mają być zainstalowane w Polsce, miałaby chronić przed atakami rakietowymi państw uważanych za wrogów Zachodu. Wśród nich wymieniało się do tej pory Koreę Północną i Iran.

Właśnie o porozumienie z Teheranem był pytany w programie "Świat" Bogdan Klich. Jego zdaniem nuklearny pakt między mocarstwami a Iranem może zagrozić systemowi w Redzikowie, koło Słupska.

Klich: wszystko w rękach dyplomacji

- Można mieć obawy, że Amerykanie będą mieli mniejszą motywację do tego, żeby program antyrakietowy realizować przynajmniej tak dynamicznie, jak to robili w ciągu ostatnich lat - powiedział Klich. Podkreślił, że system przeciwrakietowy został już zrealizowany w Rumunii, a w kolejce "czeka na swoją realizację" tarcza, która miała być umieszczona w Redzikowie i której budowa miała rozpocząć się za kilka miesięcy.

Zdaniem Klicha, system byłby dodatkowym "argumentem na rzecz naszego bezpieczeństwa". - Ta instalacja na ziemi polskiej wzmacnia nasze bezpieczeństwo - stwierdził. Podkreślił, że los instalacji w Redzikowie jest teraz w rękach polskich władz.

- To rzeczywiście wymaga dużej zapobiegliwości i bardzo rozsądnych działań ze strony polskiej dyplomacji, aby ten ważny element tarczy antyrakietowej, jaki ma powstać w Polsce w czasie najbliższych kilkunastu miesięcy, został zrealizowany - dodał.

Zgodnie z planem w 2018 roku w Redzikowie koło Słupska mają zostać rozmieszczone elementy europejskiej części amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej. Mają się tam znaleźć pociski SM-3 w najnowszej wersji Block IIA. Polska stoi na stanowisku, że projekt tarczy antyrakietowej nie jest skierowany przeciwko Rosji.

Kacperczyk: szansa dla polskich przedsiębiorców

Z kolei Katarzyna Kacperczyk, wiceszefowa MSZ ds. polityki bliskowschodniej, powiedziała, że porozumienie z Teheranem i zniesienie sankcji sprawia, że "rynek irański staje się bardzo interesujący dla naszych przedsiębiorców". Podkreśliła, że kraj ten jest bardzo zdeterminowany, by otworzyć się na Zachód.

Jej zdaniem, polscy przedsiębiorcy i rolnicy nie mogą przejść obojętnie obok 80-milionowego rynku. Dodała, że nie jest to zainteresowanie jednostronne. - Jest ogromne zainteresowanie polską ofertą i polskimi produktami ze strony Iranu - podkreśliła.

Wiceszefowa MSZ: porozumienie to wielka szansa dla naszych przedsiębiorców
Wiceszefowa MSZ: porozumienie to wielka szansa dla naszych przedsiębiorcówtvn24

ZOBACZ CAŁY ODCINEK PROGRAMU "ŚWIAT":

Klich: przez umowę z Iranem możemy stracić tarczę
Klich: przez umowę z Iranem możemy stracić tarczęTVN24 Biznes i Świat

Autor: pk/tr / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BIŚ

Tagi:
Raporty: