Świat

"Klaun" w Kosmosie

Świat


Rosyjski statek kosmiczny Sojuz wyruszył w podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Na jego pokładzie znalazł się iście kosmiczny turysta - założyciel sławnego "Cyrku słońca" (Cirque du Soleil) Guy Laliberte.

Sojuz wystartował tuż po 9.00 rano w środę z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Milioner w kosmosie

Laliberte jest siódmym kosmicznym turystą. Lot w kosmos sporo go kosztował - aż 35 mln dolarów. Na ISS zostanie dziewięć dni. Oprócz Kanadyjczyka na stację leci dwóch astronautów: Rosjanin Maksim Surajew i Amerykanin Jeffrey Williams.

Podróż 50-letniego kanadyjskiego cyrkowca i milionera nie jest tylko i wyłącznie przyjemnością. Kosmiczna wycieczka ma na celu promocję jego fundacji charytatywnej One Drop Foundation ("Fundacji Jedna Kropla"), zajmującej się problemem zmniejszania się zasobów wody pitnej na świecie.

Shakira wesprze milionera

O swojej fundacji Laliberte będzie mówił z kosmosu. 9 października zwróci się z transmitowanym na Ziemię przesłaniem na temat "Fundacji Jednej Kropli". Do apelu dołączą się były wiceprezydent USA Al Gore i piosenkarka Shakira.

Założyciel "Cyrku Słońca", były połykacz ognia, obecnie zajmuje 261. miejsce na liście najbogatszych ludzi świata magazynu "Forbes".

Źródło: PAP