TVN24 | Świat

Znaleziono ciało wnuczki Roberta Kennedy'ego, trwają poszukiwania jej syna. "Chcieli po prostu odzyskać piłkę"

TVN24 | Świat

Autor:
momo//rzw
Źródło:
BBC, PAP

Odnaleziono ciało Maeve Kennedy McKean, wnuczki zamordowanego w 1968 roku senatora Roberta Kennedy’ego. Poszukiwania jej ośmioletniego syna Gideona będą nadal prowadzone. W zeszłym tygodniu oboje wypłynęli kajakiem na wzburzone morze, w pogoni za porwaną przez fale piłką.

40-letnia Maeve Kennedy McKean i jej ośmioletni syn zaginęli w czwartek. Po zakrojonych na szeroką skalę poszukiwaniach ciało kobiety zostało znalezione w wodzie u wybrzeży zatoki Chesapeake w stanie Maryland, 4 kilometry na południe od miejsca, z którego wyruszyła kajakiem z dzieckiem - przekazała w poniedziałek lokalna policja. Ciała chłopca dotychczas nie znaleziono.

McKean była prawniczką zatrudnioną na Uniwersytecie Georgetown. Zajmowała się zdrowiem publicznym i prawami człowieka. Na czas ograniczeń wynikających z epidemii koronawirusa kobieta pojechała do domu swojej matki Kathleen Kennedy Townsend - córki Roberta Kennedy'ego - w Shady Side w stanie Maryland.

Google Maps

"Chcieli po prostu odzyskać piłkę"

Jej mąż David McKean poinformował na Facebooku, że rodzina "poddała się kwarantannie" poza swoim stałym miejscem zamieszkania w Waszyngtonie, aby zapewnić dzieciom więcej przestrzeni. Przekazał, że jego żona i syn zaginęli, gdy popłynęli kajakiem po piłkę, którą się bawili. "Weszli na kajak, chcąc po prostu odzyskać piłkę, i w jakiś sposób zostali wypchnięci przez wiatr lub przypływ na otwartą zatokę" - napisał w piątek. "Około 30 minut później zostali zauważeni przez obserwatora z lądu, który zobaczył ich daleko od brzegu i wezwał policję" - dodał.

W zeszłym tygodniu policja przekazała, że kajak najprawdopodobniej natrafił na silny wiatr. Potem potwierdzono, że przewrócony kajak, odpowiadający opisowi, został znaleziony w czwartek wieczorem, kilka godzin po zaginięciu dwójki. Do poszukiwań służby ratunkowe użyły łodzi, śmigłowców, zastosowano też sonar.

"Kochamy Cię Maeve. Kochamy Cię Gideon"

Ogłaszając w piątek zaginięcie swojej żony i syna, David McKean wyznał, że Maeve była dla niego "wszystkim", a Gideon był "dzielny" i "pełen współczucia". "Nie da się tutaj opisać Gideona. Jestem załamany, że w ogóle muszę próbować"– napisał McKean na Facebooku. "Gdy był małym dzieckiem, podziwiałem go i martwiłem się, że jest zbyt idealny, aby istnieć na tym świecie. Wygląda na to, że rzeczywiście był" – dodał ojciec.

"Kochamy Cię, Meave. Kochamy Cię, Gideon. Nasza rodzina straciła dwa z najjaśniejszych świateł. Dziękuję za modlitwy" – napisał na Twitterze kuzyn Maeve, Joe Kennedy III, demokratyczny kongresman z Massachusetts.

Kolejna tragedia w rodzinie Kennedych

Rodzina Kennedych, zwana "amerykańską rodziną królewską", od pokoleń wstrząsana jest licznymi tragediami. Zaginięcie Maeve Kennedy McKean i jej syna amerykańskie media opisują jako kolejny przypadek "klątwy Kennedych".

Czytaj więcej w Magazynie TVN24: Zamachy, katastrofy, samobójstwa. Klątwa Kennedych trwa?

Robert F. Kennedy (RFK), prokurator generalny USA w latach 1961-64 i senator stanu Nowy Jork, został postrzelony 5 czerwca 1968 roku w Los Angeles, wkrótce po wygłoszeniu mowy w związku z wygraną w prawyborach prezydenckich Partii Demokratycznej w Kalifornii. Dwóch synów Roberta poniosło przedwczesną śmierć: David w wyniku przedawkowania narkotyków w 1984 roku w wieku 28 lat i Michael w 1997 roku w wieku 39 lat.

Robert Kennedy chwilę przed śmiercią

Starszy brat RFK, 35. prezydent USA John F. Kennedy (JFK), został zamordowany w 1963 roku w teksańskim Dallas. Jego syn John Jr. zginął wraz z żoną i szwagierką, gdy pilotowany przez niego samolot rozbił się u wybrzeży Massachusetts.

Wnuczka Roberta Kennedy'ego, Saoirse Kennedy Hill, zmarła w 2019 roku z przedawkowania narkotyków w rodzinnej rezydencji Kennedych w Hyannis Port w stanie Massachusetts.

"Bohaterem" skandalu sprzed 50 lat był także młodszy brat RFK i JFK, ówczesny senator Edward Kennedy, zjechał z mostu łączącego małą wyspę Chappaquiddick w Massachusetts z wyspą Martha's Vineyard, zabijając pasażerkę Mary Jo Kopechne. Niejasne okoliczności katastrofy skutecznie zniszczyły jego ambicje prezydenckie.

Autor:momo//rzw

Źródło: BBC, PAP