Kim Dzong Un "w maju przyjedzie do Moskwy"

Świat


Kim Dzong Un weźmie udział w obchodach 70. rocznicy zwycięstwa Rosji nad hitlerowskimi Niemcami. Korea Północna pozytywnie odpowiedziała na zaproszenie prezydenta Władimira Putina na majową imprezę w Moskwie - donosi południowokreański "Korea Herald".

Putin już w listopadzie zaprosił Kim Dzong Una na uroczystość, która ma odbyć się 9 maja w Moskwie. Do tej pory nie ma jednak oficjalnego potwierdzenia przyjęcia zaproszenia ze strony Pjongjangu. Jednak źródło południowokoreańskiej gazety oznajmiło, że "potwierdzono, iż Korea Północna dała pozytywną odpowiedź".

Jak wskazuje dziennik, "pozytywna odpowiedź KRLD może mieć na celu zachęcenie Chin do poprawy stosunków z reżimem". Te w ostatnim czasie uległy ochłodzeniu. Korea Północna dąży do pogłębienia stosunków - zarówno dyplomatycznych, jak i gospodarczych - z Rosją. Z kolei Putin, który znajduje się pod presją Zachodu ze względu na sytuację na Ukrainie, również jest chętny do wzmocnienia więzi z Koreą Północną. Kim Dzong Un od momentu przejęcia władzy trzy lata temu nie opuszczał Korei Północnej. Wiele więc wskazuje na to, że wizyta w Moskwie - jeśli rzeczywiście do niej dojdzie - będzie jego pierwszą zagraniczną podróżą.

Autor: nsz\mtom / Źródło: Korea Herald