Świat

Kim Dzong Un "zadowolony" z testu wyrzutni wieloprowadnicowej

Świat

Pjongjang przeprowadził w tym roku kilkanaście testów rakietowych
KCNAW tym roku Pjongjang dokonał już 12. prób pocisków (wideo z 28.11.2019)

Jak podała Koreańska Centralna Agencja Prasowa (KCNA), Kim Dzong Un, który osobiście nadzorował wystrzelenie w czwartek dwóch pocisków z wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet, jest bardzo zadowolony z przebiegu testu. To już trzecia próba z wykorzystaniem tej wyrzutni.

KCNA, która początkowo nie podała czy Kim Dzong Un nadzorował tekst, zaznaczyła w późniejszej depeszy, że przywódca Korei Północnej był na poligonie w towarzystwie wysokiej rangi wojskowych, "jak to miało miejsce w sierpniu i we wrześniu". Reuters przypomina, że Kim Dzong Un nie uczestniczył w testowaniu wyrzutni przeprowadzonym 31 października.

"Wystrzelenie pocisków krótkiego zasięgu potwierdziło ponad wszelką wątpliwość przydatność bojową testowanej wyrzutni wieloprowadnicowej dla rakiet, a także jej przewagę nad innymi wyrzutniami i solidność konstrukcyjną" - zaznaczyła agencja KCNA. Jak podano, władze północnokoreańskie rozważają możliwość produkcji przemysłowej opancerzonej, gąsienicowej wyrzutni, która tak bardzo potwierdziła swą przydatność w trakcie prowadzonych od sierpnia testów. Kim Dzong Un miał być bardzo zadowolony z przebiegu testu.

Dwa pociski wystrzelone w czwartek przez Koreę Północną pokonały dystans około 380 km i osiągnęły w czasie lotu maksymalną wysokość 97 km – przekazało kolegium szefów sztabów Korei Południowej.

W tym roku Pjongjang dokonał już 12KCNA

Impas w negocjacjach z USA

Komentatorzy łączą testy uzbrojenia z trwającym impasem w negocjacjach nuklearnych między Koreą Północną a USA i podkreślają, że najnowsza próba zbiega się w czasie z amerykańskim Świętem Dziękczynienia. Agencja AFP przypomina ze swej strony, że próba odbyła się w przededniu drugiej rocznicy wystrzelenia rakiety Hwasong-15, która teoretycznie mogłaby uderzyć w cele zlokalizowane na terytorium amerykańskim.

Pjongjang wyznaczył Waszyngtonowi termin do końca roku na zmianę jego stanowiska negocjacyjnego. Eksperci oceniają najnowszy test pocisków jako próbę zwiększenia presji na władze USA, by przestawiły nowe propozycje.

Pociski wystrzelono około godz. 16.59 czasu miejscowego (godz. 8.59 rano w Polsce) w kierunku Morza Japońskiego – poinformowało kolegium. Była to już 13. próba pocisków przeprowadzona przez Koreę Płn. w tym roku. Oba pociski odpalono w odstępie 30 sekund.

Zasięgi rakietowych pocisków balistycznychPAP/Reuters

Autor: mart\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KCNA