Do Barcelony wjechały traktory. Mobilizacja przed referendum

TVN24


400 traktorów wjechało w piątek do centrum Barcelony, 500 do Tarragony i około 2 000 do kilkunastu innych miast Katalonii. Tak rolnicy, wśród nich członkowie spółdzielni katalońskich winiarzy, demonstrują poparcie dla referendum w sprawie niepodległości regionu.

Jeszcze w godzinach przedwieczornych w piątek kolumny traktorów i ciągników rolniczych ciągnęły katalońskimi szosami i autostradami.

Piknik na koniec kampanii

Na wielu pojazdach widniały transparenty z hasłami "Zagłosujemy!" i "Demokracja!". Malownicze wzgórze Montjuic w stolicy Katalonii było w piątek wieczorem miejscem wielkiego pikniku na zakończenie kampanii, która poprzedziła wyznaczone na niedzielę referendum w sprawie niepodległości tego najbogatszego regionu Hiszpanii. Uczestniczyli w nim członkowie i sympatycy siedmiu partii i ruchów politycznych - inicjatorów nielegalnego w świetle hiszpańskiego prawa referendum. Katalońskie stacje radiowe podawały w piątek wieczorem wiadomości o zajmowaniu przez policję lokali wyborczych urządzonych w niektórych barcelońskich szkołach, po opieczętowaniu lokali wcześniej przygotowanych na referendum.

Autor: mart/adso / Źródło: PAP

Raporty: