Świat

Kilkadziesiąt chrześcijańskich rodzin porwanych. Za "niewierność"

Świat


Bojownicy dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie uprowadzili kilkadziesiąt rodzin chrześcijańskich - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Doszło do tego po zajęciu strategicznie położonego miasta w prowincji Hims w środkowej Syrii.

Mające siedzibę w Wielkiej Brytanii Obserwatorium twierdzi, że uprowadzono co najmniej 230 osób, w tym kilkudziesięciu chrześcijan. Niektórzy z nich zostali zabrani z kościoła w Al-Karjatain, miejscowości, którą dżihadyści zajęli po ciężkich nocnych walkach z armią syryjską. Karjatain leży w pobliżu drogi łączącej starożytną Palmyrę z górami Kalamun przy granicy z Libanem.

Uprowadzanie "niewiernych"

Państwo Islamskie zabija członków mniejszości religijnych i tych sunnitów, którzy nie chcą złożyć przysięgi na wierność proklamowanemu przez nie "kalifatowi". Za niewiernych uważają też chrześcijan.

W lutym dżihadyści porwali co najmniej 250 chrześcijan z wiosek na północnym wschodzie Syrii zamieszkanych przez chrześcijan z niezależnego od Watykanu Asyryjskiego Kościoła Wschodu. Los wielu z tych ludzi jest nieznany, tak jak i uprowadzonych księży, którzy, jak się sądzi, mogą być przetrzymywani przez bojowników.

Państwo Islamskie to radykalna sunnicka organizacja zbrojna, która w czerwcu 2014 roku ogłosiła kalifat na zdobytych terenach w Iraku i Syrii.

Wojna domowa w Syrii

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: