Seria "zmasowanych ataków" powietrznych w Kijowie. Rosjanie uderzyli w blok mieszkalny

Autor:
momo//now
Źródło:
Reuters, PAP

Kijów ponownie znalazł się pod ostrzałem. Miejscowe władze informowały nad ranem o kolejnym ataku, co daje w sumie trzy rosyjskie "zmasowane ataki" w ciągu 24 godzin. W mieście było słychać eksplozje. Obrona przeciwlotnicza zestrzeliła nad Kijowem ponad 20 dronów produkcji irańskiej wysłanych przez Rosję - przekazał mer miasta Witalij Kliczko. Dodał, że co najmniej jedna osoba zginęła, cztery zostały ranne.

"To był masowy atak, nadszedł z różnych kierunków, w kilku falach" - poinformował Serhij Popko, szef wojskowej administracji Kijowa we wpisie na Telegramie. "Nie opuszczajcie schronów" - zaapelował do mieszkańców mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.

Kijowska administracja podała, że był to trzeci "zmasowany atak" na stolicę w ciągu ostatnich 24 godzin. Władze Kijowa zapewniały, że obrona przeciwlotnicza odpiera rosyjskie ataki. Na miasto spadły szczątki zestrzelonych obiektów.

Od odłamków zestrzelonych obiektów zapaliło się kilka budynków, w tym dwa bloki mieszkalne. Jedna osoba zginęła, wiadomo też o co najmniej czterech rannych. Płonęło kilka samochodów.

"Wróg nadal atakuje stolicę" - oznajmił Witalij Kliczko w poście na Telegramie. Dodał, że "tej nocy wybuchy rozległy się w wielu częściach miasta". Sprecyzował, że Rosjanie uderzyli w historyczne dzielnice Podół i rejon peczerski, a także w dzielnicę Swiatoszyn oraz rejon hołosijiwski na południowym zachodzie stolicy.

Szczątki jednego z bezzałogowców uderzyły w wieżowiec mieszkalny w rejonie hołosjewskim, powodując pożar na ostatnich piętrach bloku. Na zdjęciach udostępnionych przez agencję Reutera widać dym unoszący się nad blokiem.

Ukraińskie siły powietrzne podały, że nad stolicą zestrzelono 29 dronów Shahed, dostarczanych Rosji przez Iran. Ogółem w ataku przeciwnik zastosował 31 dronów.

Trwa ocenianie szkód - poinformowały miejscowe władze.

17. atak powietrzny Rosji na Kijów

Kliczko oświadczył, że w maju, głównie w porze nocnej, Rosja wielokrotnie atakowała Kijów dronami i pociskami rakietowymi, aby sprawić ludziom "cierpienie psychiczne".

Wtorkowe naloty to 17. atak powietrzny Rosji na stolicę Ukrainy w tym miesiącu. W poniedziałek miasto zostało zaatakowane dwukrotnie, także w ciągu dnia. Alarm przeciwlotniczy ogłoszono w nocy z poniedziałku na wtorek również w środkowej i północnej części Ukrainy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo//now

Źródło: Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości