Kijów odkłada emerytury dla Donbasu. Wypłaci wszystko po upadku rebelii

Świat


Opanowane przez separatystów rejony Donbasu na wschodniej Ukrainie nie będą otrzymywały dotacji z budżetu państwa, lecz władze nie wstrzymają dostaw gazu i prądu na te tereny w okresie jesienno-zimowym – oświadczył w środę premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk.

Szef rządu poinformował, że na kontrolowanych przez rebeliantów terenach nie będą realizowane wypłaty socjalne, takie jak emerytury oraz inne świadczenia.

- Emerytury i wypłaty socjalne są naliczane jak zwykle. Gdy tylko rosyjscy terroryści odejdą z terytorium Doniecka i Ługańska (obwodów donieckiego i ługańskiego), każdy mieszkaniec otrzyma należne świadczenia – powiedział Jaceniuk na posiedzeniu rządu.

Według premiera terytoria, tworzące obecnie nieuznawane przez Kijów twory: doniecką i ługańską republiki ludowe - rocznie potrzebują ogółem ponad 35 mld hrywien (ponad 2 mld euro) dotacji z budżetu państwa. - Do czasu, gdy terytoria te będą kontrolowane przez wszelkich samozwańców, budżet nie będzie przekazywał im środków. Rząd nie będzie finansował terrorystów – uprzedził Jaceniuk.

Kto utrzyma Donbas?

Koniec finansowania terenów zajętych przez prorosyjskich separatystów zapowiedziano we wtorek, po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO). Rada poleciła też parlamentowi niezwłoczne odwołanie ustaw o specjalnym statusie Donbasu, które znacząco rozszerzały kompetencje organów samorządowych w tym regionie. Wcześniej przedstawiciele władz w Kijowie alarmowali m.in., że władze miejscowości kontrolowanych przez separatystów nie płacą za realizowane dostawy energii elektrycznej, gazu i ciepła. Wtorkowe posiedzenie RBNiO prezydent Petro Poroszenko zwołał w celu przedyskutowania sytuacji po przeprowadzonych w niedzielę tzw. wyborach władz separatystów. Zdaniem Kijowa wybory te poważnie naruszyły ustalenia pokojowe z Mińska, podpisane przez przedstawicieli Ukrainy, OBWE i Rosji.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/35

Autor: //gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: