Świat

KGB wykryło 23 szpiegów

Świat

president.gov.byWładza Łukaszenki opiera się na strukturach siłowych

Białoruski Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) za najbardziej negatywne zjawisko ubiegłego roku uznał "ordynarne mieszanie się z zagranicy w wewnętrzne sprawy Republiki Białoruś". Poinformował też we wtorek o wykryciu 23 szpiegów w 2011 r.

W opublikowanych przed posiedzeniem kolegium KGB materiałach mowa bez konkretów o "ordynarnym mieszaniu się z zagranicy w wewnętrzne sprawy Republiki Białoruś, naciskach na władze".

Łukaszenka o tendencji

Na posiedzeniu kolegium prezydent Aleksandr Łukaszenka mówił jednak o "pewnej, nie nowej dla czekistów i kierownictwa kraju, tendencji w stosunkach z Zachodem, USA i innymi państwami". Według niego tendencja ta nie może pozostawać bez wpływu na sytuację w kraju i nie może nie wchodzić w kompetencje KGB.

Prezydent dodał, że władze Białorusi podjęły decyzję o rozwoju wewnętrznego wywiadu i kontrwywiadu. - Nie sądzę, by była to tajemnica dla naszych przeciwników - dodał.

Przed posiedzeniem KGB poinformowało też o tym, że w 2011 r. "wykryło i położyło kres działalności 23 pracowników i agentów zagranicznych służb specjalnych". "Oprócz tego wykryto 33 próby zwerbowania Białorusinów ze strony zagranicznych organów wywiadowczych" - dodało.

"Piąta kolumna"

KGB informuje też o "nasileniu się ze strony liderów radykalnych grup politycznych prób wywołania masowych, protestacyjnych wystąpień obywateli oraz rozchwiania sytuacji, w tym poprzez sieci społecznościowe".

Zarzuca też "piątej kolumnie" "próby pasożytowania na przejściowych trudnościach w sferze społeczno-gospodarczej i rozpętania fali kryzysowej histerii".

W najbliższym roku KGB za swe najważniejsze zadanie uznaje "zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa, swobody wyrażania swej woli oraz innych praw konstytucyjnych podczas wyborów do Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Białorusi". Wybory do niższej izby białoruskiego parlamentu są planowane na wrzesień.

KGB poinformowało też we wtorek, że zapobiegło "nieuzasadnionemu wydaniu" ponad 137 mln dolarów oraz 2,7 mln euro ze środków państwowych. Dodało, że organy bezpieczeństwa państwa wszczęły połowę ze 130 spraw karnych związanych z korupcją, jakie zanotowano w zeszłym roku.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.by