Świat

Kerry z Abbasem. Będzie wznowienie rozmów z Izraelem?

Świat


Sekretarz stanu USA John Kerry ponownie spotkał się w niedzielę w Stambule z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem, aby rozmawiać na temat wznowienia przerwanych dwa lata temu rokowań palestyńsko-izraelskich.

Kerry - jak pisze AFP, powołując się na bliskiego współpracownika amerykańskiego sekretarza stanu - pracuje obecnie nad projektem zmierzającym do rewitalizacji palestyńskiej gospodarki z myślą o odbudowie elementarnego zaufania między dwiema stronami: Palestyńczykami i rządem izraelskim.

Sprzeczne interesy

Islamski Hamas, który sprawuje władzę w Strefie Gazy, zarzucił w niedzielę Kerry'emu i Abbasowi działania zmierzające do "utrzymania blokady Strefy". Była to reakcja Hamasu na niedzielne informacje agencyjne, według których szef amerykańskiej dyplomacji i prezydent Autonomii Palestyńskiej doradzali tureckiemu premierowi, Recepowi Tayyipowi Erdoganowi odłożenie planowanej wizyty w Gazie. Przywódcy spotkali się w Stambule przy okazji obrad grupy Przyjaciół Syrii. Według AFP Kerry powiedział w rozmowie z Erdoganem, że jego zdaniem "w obecnej, naprawdę krytycznej sytuacji Stany Zjednoczone sądzą, że lepiej byłoby zaczekać z wizytą do czasu, gdy warunki będą bardziej sprzyjające".

Misja w Gazie

Szef rządu tureckiego informował ostatnio publicznie o swym zamiarze udania się w końcu maja do Gazy po zakończeniu planowanej na 16 maja wizyty w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej rywalizujący z Hamasem Fatah, ruch któremu przewodzi prezydent Abbas, krytykował te plany tureckiego premiera, uważa bowiem, że wizyta Erdogana w Strefie Gazy pogłębi rozłam wśród Palestyńczyków.

Autor: mn/tr / Źródło: PAP

Raporty: