Kerry porozmawia z Putinem i Ławrowem. Wizyta w Soczi "bardzo symboliczna"


Amerykański sekretarz stanu John Kerry spotka się we wtorek Soczi z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, by rozmawiać na temat Iranu, Syrii i Ukrainy, a także o innych sprawach - poinformował Departament Stanu.

"Podróż jest częścią naszych starań służących utrzymaniu bezpośrednich kanałów komunikacji z władzami Rosji i jasnemu przekazaniu naszego stanowiska" - poinformowała w pisemnym oświadczeniu rzeczniczka Departamentu Stanu Marie Harf.

Kerry z Putinem i Ławrowem

Rosyjskie media informują, że Kerry ma też rozmawiać z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Rosyjski MSZ pisze, że Moskwa liczy na to, że wizyta sekretarza stanu USA posłuży sprawie normalizacji stosunków dwustronnych. Zdaniem rosyjskiej agencji Ria Nowosti, która powołuje się na źródła dyplomatyczne, obecna wizyta Kerry'ego będzie "bardzo symboliczna".

W ubiegłym tygodniu o planowanych rozmowach z szefem rosyjskiej dyplomacji i możliwym spotkaniu Kerry'ego z prezydentem Władimirem Putinem informowały rosyjskie media, powołujące się na źródła na Kremlu i w rosyjskim MSZ.

Wskutek aneksji Krymu, wspierania przez Moskwę separatystów w ukraińskim Donbasie i sankcji nałożonych na Rosję przez USA za jej agresywną politykę wobec Ukrainy stosunki rosyjsko-amerykańskie znajdują się w najgłębszym kryzysie od czasów zimnej wojny.

Mimo iskrzenia na linii Moskwa-Waszyngton szefowie dyplomacji dwóch krajów utrzymują stałe kontakty - osobiste i telefoniczne. Poprzednio widzieli się w marcu w szwajcarskiej Lozannie przy okazji rozmów na temat irańskiego programu atomowego. Przez telefon po raz ostatni konferowali 5 maja z inicjatywy Waszyngtony. Głównym tematem rozmowy była sytuacja w Donbasie.

Agencje piszą, że po rozmowach w Soczi z Putinem i Ławrowem Kerry uda się do Antalyi w Turcji, na spotkanie szefów dyplomacji państw NATO.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości