Świat

Kerry: to już koniec Aleppo

Świat


- Niech skończy się zabijanie w Aleppo (w Syrii) i niech będzie mogła dotrzeć tam pomoc humanitarna - apelował w piątek w Rzymie sekretarz stanu USA John Kerry podczas Forum Med - Dialogi Śródziemnomorskie. Spotkał się też z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem.

Rzymskie spotkanie przedstawicieli 55 krajów na temat sytuacji w rejonie Morza Śródziemnego odbywa się, jak zauważa Ansa, w cieniu "agonii Aleppo". Na konferencji prasowej Kerry mówiąc o sytuacji w tym mieście podkreślił wręcz: - To już koniec Aleppo.

- Teraz, kiedy nadchodzi tam zimno, ważne jest, by świat przystąpił do działań humanitarnych i by skończyła się przemoc - dodał.

"Świat nie upada, przeciwnie - jednoczy się"

Amerykański sekretarz stanu poinformował, że w trakcie obrad w Wiecznym Mieście dyskutowano o możliwości wznowienia rozmów pokojowych w Genewie z udziałem wszystkich stron konfliktu syryjskiego.

- Jeśli stworzy się warunki do tego, by umożliwić ludziom opuszczenie Aleppo, być może uda się też doprowadzić do rozmów w Genewie - powiedział. - Nikt nie popadł w rezygnację w obliczu przemocy w Aleppo, być może zrobił to reżim (prezydenta) Asada, który, jak się zdaje, chce łamać bezkarnie wszystkie zasady międzynarodowe - dodał John Kerry.

Większym optymizmem, jak się zauważa, przepełnione było jego wcześniejsze wystąpienie na forum Med. - Świat nie upada, przeciwnie - jednoczy się - oświadczył. Mówił też o sytuacji globalnej, która w jego ocenie daje powody do satysfakcji.

Przypomniał, że spadła liczba zgonów kobiet podczas porodu i "po raz pierwszy w historii ludzkości wskaźnik ubóstwa na poziomie międzynarodowym wynosi poniżej 10 procent”. - Jesteśmy blisko następnego pokolenia w Afryce, które będzie wolne od Aids. Doszliśmy do punktu, gdy dziecko kobiety będącej obecnie w ciąży będzie miało możliwość pójścia do szkoły - wymieniał.

"Szczerze staraliśmy się stawić czoło problemów"

Podsumowując prezydenturę Baracka Obamy powiedział: - Nie rozwiązał wszystkich problemów, ale szczerze staraliśmy się stawić im czoło i stworzyć podstawy przywództwa.

Zapewnił też, że po zakończeniu pracy w administracji "jako obywatel Kerry" będzie dalej zaangażowany na rzecz pokoju. W piątek sekretarz stanu USA godzinę rozmawiał w Rzymie z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem. O szczegółach spotkania nie poinformowano. Media przytaczają wypowiedź Ławrowa z jego wystąpienia na rzymskim forum, gdzie oświadczył, że "Krym nie jest problemem". - To terytorium Federacji Rosyjskiej, zwrócone Rosji w wyniku referendum ludowego - oświadczył Ławrow.

Autor: tmw\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: