Kerry mediatorem między kolumbijskim rządem a rebeliantami

Pete Souza/WhiteHouse.govKerry przyleciał do Hawany wraz z Obamą

Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry spotka się w poniedziałek w Hawanie z negocjatorami ze strony kolumbijskiego rządu i rebeliantów z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) - poinformowały w niedzielę źródła zbliżone do obu delegacji.

Kerry towarzyszy w Hawanie prezydentowi Barackowi Obamie, który w niedzielę rozpoczął trzydniową, historyczną wizytę na Kubie.

Od 2012 roku w stolicy Kuby toczyły się negocjacje pokojowe między władzami Kolumbii a rebeliantami z lewicowego FARC. Według obu stron porozumienie, które miało zostać ostatecznie zawarte do marca 2016 roku, jest bardzo blisko, ale ciągle brak zgody w kilku szczegółowych kwestiach, m.in. złożenia broni przez około 8 tys. rebeliantów.

Setki tysięcy ofiar

Wojna domowa między FARC i wojskami rządowymi trwała od 1964 r. Ocenia się, że zginęło w niej ponad 220 tys. ludzi, a miliony musiały opuścić swoje domy. Obecnie grupy FARC zaangażowane są głównie w handel narkotykami.

Negocjatorzy obu stron konfliktu w Kolumbii zostali także zaproszeni na pokazowy mecz baseballa, który we wtorek rozegrają w Hawanie reprezentacja gospodarzy i amerykańska drużyna klubowa Tampa Bay Rays. Na tym meczu będzie również prezydent Barack Obama.

Autor: iwan//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pete Souza/WhiteHouse.gov

Raporty:
Pozostałe wiadomości