Kerry kajał się za "katastrofalne błędy"? Optymistyczny przeciek w Moskwie


"Rosyjscy negocjatorzy utrzymują, że radykalnie zmienił się ton (amerykańskich - red.) kolegów, a przede wszystkim samego Kerry'ego" - informuje dziennik "Kommiersant", relacjonując wtorkową wizytę sekretarza stanu USA w Soczi.

Kerry przeprowadził tam czterogodzinne rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Został też przyjęty przez prezydenta Władimira Putina. Także ich spotkanie trwało cztery godziny.

Powołując się na własne źródła, moskiewska gazeta przekazuje, że Kerry "mówił, iż ze stosunkami Rosji i USA trzeba coś robić; że należy je 'wyciągać', co będzie wymagało znalezienia nowych form (współpracy)".

"Ławrow obstawał przy tym, że wszystkie formy już istnieją i że nie z inicjatywy strony rosyjskiej przestała pracować wspólna komisja prezydencka, która składała się z 21 grup tematycznych" - podaje "Kommiersant".

"Katastrofalne błędy" USA

Według rozmówców dziennika wiele uwagi poświęcono sytuacji w Syrii i Libii. "John Kerry oświadczył, że teraz wszyscy w Białym Domu rozumieją, że Libia i Syria to były 'katastrofalne błędy'" - relacjonuje "Kommiersant".

Gazeta zauważa, że "rosyjscy negocjatorzy łatwo się z tym zgodzili". "Tymczasem John Kerry wyjaśnił, dlaczego Libia była katastrofalnym błędem: nie przemyślano i nie przyjęto scenariusza tego, co może się wydarzyć po zmianie reżimu Muammara Kaddafiego" - pisze "Kommiersant".

Dziennik podkreśla, że sekretarz stanu USA "wspomniał nawet o zniesieniu sankcji (przeciwko Rosji) i zaproponował, by się zastanowić, które z restrykcji mogą zostać uchylone już w najbliższym czasie".

"Odpowiedziano mu, że Rosja nie będzie uczestniczyć w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jakie sankcje i pod jakim pretekstem można uchylić, gdyż to nie ona je wprowadzała" - informuje "Kommiersant".

Głęboki kryzys na linii USA - Rosja

Wskutek aneksji Krymu, wspierania przez Moskwę separatystów w ukraińskim Donbasie i sankcji nałożonych na Rosję przez USA za jej agresywną politykę wobec Ukrainy stosunki rosyjsko-amerykańskie znajdują się w najgłębszym kryzysie od czasów zimnej wojny.

Mimo napięcia na linii Moskwa-Waszyngton szefowie dyplomacji dwóch krajów utrzymują stałe kontakty osobiste i telefoniczne. Poprzednio widzieli się w marcu w szwajcarskiej Lozannie przy okazji rozmów na temat irańskiego programu atomowego. Przez telefon po raz ostatni konferowali 5 maja z inicjatywy Waszyngtonu. Głównym tematem rozmowy była sytuacja w Donbasie.

Podróż do Soczi była pierwszą od dwóch lat wizytą Johna Kerry'ego w Rosji. Stamtąd udał się on do Antalyi, w Turcji, na spotkanie szefów dyplomacji państw NATO.

Autor: mm//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: