Świat

Kerry podziękował Ławrowowi, że zmienił plany, by przyjechać do Rzymu

Świat

Aktualizacja:
mid.rfJohn Kerry i Siergiej Ławrow rozpoczęli spotkanie w rezydencji amerykańskiego ambasadora w Rzymie od kurtuazyjnej rozmowy przy kominku

Bliski Wschód to najważniejszy temat spotkania rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa i amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry. Szefowie dyplomacji Rosji i Stanów Zjednoczonych spotkali się w Rzymie w rezydencji amerykańskiego ambasadora.

- Bliski Wschód to temat kluczowy. Musimy współpracować, by nie dopuścić do pogorszenia sytuacji - powiedział na początku spotkania szef rosyjskiej dyplomacji, którego słowa przytacza włoska agencja Ansa.

Trzy konflikty

Komentatorzy zwracają uwagę na to, że rozmowy w rezydencji amerykańskiego ambasadora w Wiecznym Mieście to kolejna podjęta przez Rosję i Stany Zjednoczone próba mediacji, by doprowadzić do rozwiązania trzech najpoważniejszych konfliktów: izraelsko-palestyńskiego, syryjskiego i ukraińskiego. Nieznane są żadne szczegóły trzygodzinnego spotkania z wyjątkiem nieoficjalnych doniesień o tym, że zdominował je Bliski Wschód i minimalne obecnie, jak się zauważa, nadzieje na wznowienie rozmów między Palestyńczykami a Izraelczykami. Dziennikarze byli tylko świadkami krótkiego powitania, w trakcie którego John Kerry podziękował Siergiejowi Ławrowowi za to, że zmienił swoje plany, by przyjechać do Rzymu. Następnie dodał: „Jest bardzo dużo kwestii do przedyskutowania”. Szef dyplomacji USA będzie kontynuował rozmowy w poniedziałek z oczekiwanym w Rzymie premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Następnie we wtorek w Londynie Kerry spotka się z delegacją palestyńską.

Autor: asz/kka / Źródło: TASS

Źródło zdjęcia głównego: mid.rf

Tagi:
Raporty: