Świat

Kerry: Będziemy bronić każdego cala terytorium NATO

Świat


Musimy razem dać Rosji do zrozumienia, że terytorium NATO jest nienaruszalne i będziemy bronić każdego cala - powiedział we wtorek sekretarz stanu USA John Kerry.

W przemówieniu wygłoszonym w waszyngtońskiej Radzie Atlantyckiej z okazji 65. rocznicy utworzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego Kerry określił obecny kryzys ukraiński jako "dzwonek do przebudzenia" dla NATO, sygnał, że Sojusz musi powrócić do pierwotnej misji obrony swych członków.

Obrona "każdego cala"

- Razem będziemy działać przeciwko tym, którzy siłą chcą zmieniać granice (...) Razem musimy jasno dać do zrozumienia Kremlowi, że terytorium NATO jest nienaruszalne, że będziemy bronić każdego cala - powiedział szef amerykańskiej dyplomacji. Kerry przekonywał, że NATO znalazło się w "decydującym momencie", a jego siłą będzie jedność członków. Apelował do państw członkowskich o zwiększenie wydatków na obronę; chwalił też nowych członków z Europy Wschodniej i Środkowej, którzy 15 lat temu weszli do Sojuszu, za to, że "z każdym rokiem udowodnili swoją determinację".

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: //gak / Źródło: PAP