Wtargnęli do centrum handlowego, wielu zakładników zginęło. Zapadły wyroki

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP

Dwóch Somalijczyków zostało w piątek skazanych przez kenijski sąd na 18 lat więzienia za pomoc w ataku na centrum handlowe Westgate w Nairobi. W zamachu z 2013 roku, do którego przyznała się somalijska organizacja terrorystyczna Al-Szabab, zginęło 67 osób. 

Somalijczycy Mohamed Ahmed Abdi i Hassan Hussejn Mustafa zostali uznani 7 października za winnych współpracy przy organizowaniu ataku i udzielenia pomocy członkom komando, które go przeprowadziło.

Abdi został ponadto skazany na dodatkowe 15 lat więzienia za "posiadanie przedmiotów związanych z przestępczością terrorystyczną", w tym propagandowych nagrań dżihadystów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Atak na centrum Westgate

Walki o Westgate rozpoczęły się w sobotę 21 września 2013 roku, gdy komando wtargnęło do silnie chronionego centrum, ostrzelało i obrzuciło granatami przebywające tam osoby. Oblężenie budynku przez wojsko i policję trwało cztery dni. Napastnicy do wtorku rano przetrzymywali zakładników.

Podczas walk o Westgate poszkodowanych zostało 240 osób, zginęło 67, w tym 61 cywilów i sześciu funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa.

Powiązana z Al-Kaidą organizacja terrorystyczna Al-Szabab od razu przyznała się do zorganizowania ataku, a napastnicy domagali się od władz Kenii wycofania kenijskich wojsk z Somalii, gdzie walczyły one przeciw islamskim rebeliantom.

Pod koniec września 2013 roku źródła w kenijskich służbach bezpieczeństwa poinformowały, że władze Kenii zostały ostrzeżone, w tym przez Izrael, o zwiększonym ryzyku zamachu terrorystycznego na krótko przed atakiem na Westgate.

Terror w NairobiPAP

Autor:ft//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości