Świat

KE zakazuje importu mleka w proszku z Chin

Świat


Europejski finał skandalu ze skażonym chińskim mlekiem. Komisja Europejska wprowadziła zakaz importu chińskich produktów żywnościowych zawierających mleko w proszku.

Decyzja Komisji Europejskiej w tej sprawie została opublikowana w unijnym dzienniku urzędowym z datą sobotnią i wchodzi w życie z chwilą opublikowania.

Urzędnicy wprowadzili zakaz importu do Unii wszelkich produktów zawierających mleko i produktów mlecznych wyprodukowanych w Chinach lub wysłanych z tego kraju. KE już w czwartek zapowiadała wprowadzenie kontroli chińskich produktów żywnościowych zawierających mleko w proszku i ograniczenie ich importu.

Śmiertelne żniwo spożycia

Jest to reakcja na ostatnie wydarzenia w Chinach, gdzie po spożyciu mleka w proszku dla niemowląt zawierającego melaminę - substancję służącą do produkcji żywic syntetycznych, zmarło pięcioro dzieci, a blisko 54 tys. zachorowały.

To nie pierwszy taki przypadek

Afera z mlekiem zawierającym melaminę nie jest prawdopodobnie pierwszym takim przypadkiem w Chinach. Jak ustalili dziennikarze niemieckiej telewizji ZDF, w prowincji Hebei od lat przy pomocy chemikaliów i wody "rozmnaża się" mleko. CZYTAJ WIĘCEJ

Mleko mogło być sprowadzone nielegalnie

Państwowa Inspekcja Sanitarna sprawdza, czy na polski rynek nie trafiło chińskie mleko w proszku, skażone melaminą. Mogło bowiem zostać sprowadzone nielegalnie ze względu na niską cenę. CZYTAJ WIĘCEJ

Źródło: PAP