Bruksela: śledztwo w sprawie zabójstwa dziennikarki należy do Malty

Świat


Komisja Europejska potępiła w piątek zabójstwo maltańskiej dziennikarki Daphne Caruany Galizii. Nie odpowiedziała jednak na wezwanie europejskich mediów, by wszcząć dochodzenia w sprawie niezależności mediów na Malcie. Zdaniem Komisji, śledztwo w sprawie zabójstwa należy do władz Malty.

- Wzywamy władze (Malty), by zrobiły wszystko, aby odnaleźć tych, którzy są odpowiedzialni za tę straszliwą zbrodnię - stwierdziła rzeczniczka Komisji Europejskiej Annika Breidthardt. Zapytana, czy Komisja zamierza zająć się sprawą, czy też uznaje ją za wewnętrzną sprawę Malty, powiedziała, że nie ma ona kompetencji śledczych w takich sprawach.

W związku z piątkowym pogrzebem maltańskiej dziennikarki Komisja Europejska wydała też oświadczenie, w którym "z całą mocą" potępiła "brutalny atak". "Prawo dziennikarza do prowadzenia śledztwa, zadawania niewygodnych pytań i skutecznego informowania jest jedną z naszych najbardziej istotnych wartości i musi być zagwarantowane w każdym momencie" - czytamy w komunikacie. By uhonorować zamordowaną dziennikarkę, flagi na masztach przed Komisją Europejską zostały w piątek opuszczone do połowy.

List mediów do Timmermansa

W czwartek redaktorzy znanych i wpływowych mediów, jak "Financial Times", "Sueddeutsche Zeitung", "Guardian", "New York Times", "Le Monde", BBC, "El Pais" i "La Repubblica", napisali w tej sprawie list do wiceprzewodniczącego KE, Fransa Timmermansa.

"Morderstwo (Daphne Caruany Galizii - red.) pokazuje niebezpieczeństwo, na jakie narażeni są dziennikarze w swoim dążeniu do ujawnienia prawdy. I pokazuje też, jak bardzo wpływowi i skorumpowani ludzie boją się zdemaskowania. Morderstwo Daphne oraz kwestie strukturalne wskazane przez Komisję (największe w UE uzależnienie mediów od partii politycznych - red.) dowodzą potrzeby wszczęcia przez Komisję pełnego dochodzenia w sprawie niezależności mediów na Malcie. Wzywamy pana, by na mocy swojego urzędu rozpoczął Pan pilnie dialog z rządem Malty, by zapewnić że jest on świadom swoich zobowiązań jako członek UE do zapewnienia rządów prawa, wolności prasy i wolności słowa" - napisali w liście.

Timmermans w odpowiedzi na list mediów ostrzegł władze Malty, że Europa uważnie śledzi sytuację w tym kraju i wezwał, by "uczyniły wszystko, by zapewnić, że to odrażające i barbarzyńskie morderstwo nie doprowadziło do sytuacji, której życzyliby sobie jego sprawcy: że nikt nie zadaje istotnych pytań i żaden dziennikarz nie odważy się prowadzić śledztwa wobec ludzi mających władzę".

Zabójstwo dziennikarki

Samochód Caruany Galizii, dziennikarki śledczej i blogerki zajmującej się sprawami korupcji na najwyższych szczeblach władzy, został wysadzony w powietrze 16 października zdalnie zdetonowanym ładunkiem umieszczonym najprawdopodobniej w podwoziu.

W chwili, kiedy dziennikarka zginęła, trwało kilkadziesiąt procesów związanych z ujawnianymi przez nią sprawami. Niektóre z nich, jak np. dochodzenie w sprawie Panama Papers obnażyły powiązania między głównymi politykami i nielegalnym kapitałem. Caruana Galizia wielokrotnie oskarżała premiera Malty Johna Muscata i jego żonę o udział w niejasnych operacjach finansowych.

Autor: momo/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: