Sprawa przeciwko Polsce i Czechom w TSUE. Chodzi o prawa wyborcze obywateli Unii

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Komisja Europejska podjęła w środę decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce i Czechom, uznając, że w tych dwóch państwach ograniczane jest prawo obywateli innych państw członkowskich Unii Europejskiej do wstępowania do krajowych partii politycznych.

Jak czytamy w komunikacie KE, "z powodu tego ograniczenia obywatele innych państw członkowskich UE mieszkający w Czechach lub Polsce nie mogą w pełni korzystać z prawa do kandydowania w wyborach lokalnych i wyborach do Parlamentu Europejskiego na takich samych warunkach jak obywatele tych dwóch państw".

Czechy i Polska są jedynymi państwami członkowskimi, w których taki zakaz nadal obowiązuje – wskazuje Komisja Europejska.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24GO >>>

Komisja wszczęła postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Czechom w 2012 roku i przeciwko Polsce w 2013 roku, a następnie w kwietniu 2014 roku wydała uzasadnione opinie dotyczące obu państw. W odpowiedzi zarówno Czechy, jak i Polska stwierdziły, że ich krajowe przepisy są zgodne z prawem UE.

"Ostatnio, 2 grudnia 2020 roku, Komisja wystosowała do Czech i Polski pisma z prośbą o przekazanie w ciągu dwóch miesięcy aktualnych informacji na temat wszelkich zmian legislacyjnych. W ramach działań następczych nie zgłoszono żadnych zmian legislacyjnych dotyczących tej kwestii. Komisja podtrzymuje swoje stanowisko, że ograniczenia utrudniające obywatelom UE niebędącym obywatelami Czech i Polski wstąpienie do partii politycznej w Czechach i Polsce są sprzeczne z prawem UE, ponieważ naruszają art. 20 ust. 2 lit. b) i art. 22 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz zasadę niedyskryminacji ze względu na przynależność państwową" – poinformowała KE.

Komisja EuropejskaShutterstock

KE o "nowym impulsie dla demokracji europejskiej"

Jak czytamy na stronie Komisji Europejskiej, "jednym z kluczowych priorytetów wytycznych politycznych przewodniczącej Ursuli von der Leyen jest nadanie nowego impulsu dla demokracji europejskiej". "Program prac Komisji na 2021 r. ma w szczególności na celu poprawę praw wyborczych obywateli UE" – uzasadniono.

Komunikat ws. decyzji KE o skierowaniu do TSUE sprawy przeciwko Polsce i Czechom

"Obywatele europejscy, którzy chcą korzystać ze swoich praw politycznych w innych państwach członkowskich UE, powinni mieć taką możliwość bez ograniczeń. W szczególności powinni oni mieć możliwość kandydowania w wyborach lokalnych i europejskich w państwie członkowskim zamieszkania na takich samych warunkach jak obywatele danego państwa członkowskiego" – wskazała KE.

Jak dodano w komunikacie, "Komisja zachęca wszystkich obywateli UE do aktywnego udziału w procesie demokratycznym, co obejmuje zapewnienie obywatelom innego państwa członkowskiego UE możliwości wstąpienia do partii politycznej w państwie członkowskim, w którym mieszkają, zgodnie z ich prawami traktatowymi".

Autorka/Autor:ft/adso

Źródło: TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock