Świat

Bruksela czeka na ruch Londynu. "Naliczyliśmy osiem razy: nie. Teraz potrzebujemy: tak"

Świat

Odrzucono osiem wariantów brexitu. Relacja Marcina Worocha
Odrzucono osiem wariantów brexitu. Relacja Marcina Worochatvn24
wideo 2/2

Komisja Europejska, odnotowując środowe głosowania w brytyjskim parlamencie w sprawie dalszych kroków dotyczących brexitu, wezwała w czwartek Londyn do pozytywnego wskazania opcji preferowanych przez Wielką Brytanię. W piątek planowana jest debata w Izbie Gmin na temat wyjścia z UE z opcją kolejnego głosowania - zapowiedziała szefowa klubu parlamentarnego rządzącej Partii Konserwatywnej w Izbie Gmin, Andrea Leadsom.

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła w środę wieczorem osiem propozycji w orientacyjnym głosowaniu nad alternatywnymi scenariuszami w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Żadna z propozycji nie uzyskała większości głosów.

- Komisja bierze pod uwagę głosowania orientacyjne Izby Gmin. To część odbywającego się procesu politycznego w Wielkiej Brytanii, który w pełni szanujemy. Wczoraj naliczyliśmy osiem razy "nie". Teraz potrzebujemy "tak", w sprawie drogi do przodu - powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

Komisja Europejska czeka na informacje z Londynu

Jak zaznaczył Schinas, Rada Europejska w ubiegłym tygodniu podjęła decyzję w porozumieniu z Wielką Brytanią, że jeśli umowa o wyjściu nie zostanie ratyfikowana w tym tygodniu, proces wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE zostanie przedłużony do 12 kwietnia.

- Teraz do rządu Wielkiej Brytanii należy poinformowanie nas, jakie będą dalsze kroki - podkreślił rzecznik KE.

Odnosząc się do zapowiedzi, że premier Wielkiej Brytanii Theresa May jest gotowa zrezygnować wcześniej niż planowała, jeśli wynegocjowana przez nią umowa zostanie zaakceptowana, Schinas przypominał, że szef KE Jean-Claude Juncker wielokrotnie wyrażał wsparcie i szacunek wobec szefowej brytyjskiego rządu.

Parlament dyskutuje w sprawie trzeciego głosowania

Rząd Wielkiej Brytanii planuje przeprowadzenie w piątek debaty w Izbie Gmin na temat wyjścia kraju z UE z opcją kolejnego głosowania w tej sprawie - zapowiedziała w czwartek szefowa klubu parlamentarnego rządzącej Partii Konserwatywnej w Izbie Gmin Andrea Leadsom.

W zeszłym tygodniu spiker Izby Gmin John Bercow zagroził, że zgodnie z procedurami brytyjski rząd nie może zwrócić się do posłów o ponowne głosowanie nad dwukrotnie odrzuconym projektem umowy wyjścia z Unii Europejskiej bez wprowadzenia w nim istotnych zmian.

- Zdajemy sobie sprawę, że wszelka propozycja przedłożona jutro musi być zgodna z zaleceniem spikera - przyznała Leadsom.

Dokładny tekst rządowej propozycji będzie musiał być przedstawiony w parlamencie jeszcze w czwartek.

Pierwotnie Wielka Brytania miała opuścić Unię Europejską w piątek 29 marca.

Autor: asty//rzw / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: