Świat

"Kazał pracować nam bez bielizny". 18 kobiet oskarża burmistrza o molestowanie

Świat


Osiemnaście kobiet oskarżyło burmistrza San Diego o molestowanie seksualne. Twierdzą, że próbował je obmacywać i kazał przychodzić do pracy bez bielizny. Burmistrz Bob Filner zaprzecza zarzutom, a całe zdarzenie postrzega jako lincz. - Jestem ofiarą histerii - uważa. Mimo to uległ naciskom i podał się do dymisji.

Sprawa ciągnie się od lipca, kiedy była rzeczniczka prasowa Filnera, Irene McCormack Jackson, pozwała o molestowanie seksualne. Od tego czasu pozwy złożyło jeszcze 17 innych kobiet. Przekonują, że burmistrz próbował je obmacywać i naruszał ich nietykalność cielesną. McCormack twierdzi, że Filner kazał jej np. nie zakładać do pracy bielizny, żądał, by go całowała i mówił, że chce widzieć ją nagą. Inna z kobiet przekonuje, że Filner pewnego razu zablokował jej wyjście z pokoju i, próbując się do niej przycisnąć, pytał, czy w jej życiu jest mężczyzna. Wśród napastowanych przez burmistrza są też dwie żołnierki, dziekan college'u, bizneswoman i inne prominentne mieszkanki San Diego. Do sprawy włączyło się samo miasto San Diego, które żąda, by burmistrz poniósł odpowiedzialność za wszelkie szkody wynikłe z pozwów kobiet, w tym m.in. koszty adwokata.

Chciał "nawiązać osobiste relacje"

Rada miasta mocno naciskała na Filnera, by ustąpił ze stanowiska. Dokonał tego w piątek. Według niego jednak, cała sytuacja to "lincz". - Plotki stają się oskarżeniami, oskarżenia faktami - skarżył się przed dziennikarzami. Przeprosił jednak opinię publiczną i kobiety, które czują się pokrzywdzone. - Nie miałem zamiaru ich obrażać ani naruszać ich praw, czy to w wymiarze fizycznym, czy emocjonalnym - powiedział. Tłumaczył, że chciał "nawiązać z podwładnymi osobiste relacje", ale najwidoczniej jego działania zostały potraktowane w inny sposób. Zaznaczył też, że żaden z zarzutów stawianych mu przez kobiety nie został udowodniony. - Jestem ofiarą histerii - stwierdził Filner. Teraz pełniącym obowiązki burmistrza został Todd Gloria, który będzie rządził miastem do czasu wyboru nowego burmistrza. Wybory powinny odbyć się w ciągu trzech miesięcy. Filner oprócz prywatnych pozwów złożonych przez kobiety ma na karku także oskarżyciela publicznego. Ws. molestowania toczy się przeciwko niemu postępowanie karne.

Autor: /jk / Źródło: Reuters, bbc.co.uk

Raporty: