Świat

Przeciwnik Nazarbajewa skazany na 20 lat

Świat

[object Object]
Nagranie archiwalne: proces Muchtara Ablazowa w sądzie we Francji Reuters Archiwum
wideo 2/5

Były prezes kazachstańskiego banku BTA Muchtar Ablazow został skazany zaocznie za domniemane przestępstwa finansowe na 20 lat pozbawienia wolności i utratę mienia - podało Radio Swoboda. Ablazow jest uznawany za przeciwnika politycznego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa.

Muchtar Ablazow, były minister energetyki i handlu, uznawany za najbogatszego Kazacha, został oskarżony w środę przez prokuraturę i Narodowe Biuro Antykorupcyjne o utworzenie przestępczej grupy w banku BTA (którym kierował), sprzeniewierzenie około 6 mld dolarów, a także legalizowanie środków finansowych przez pranie pieniędzy.

Zarzuty - poza Kazachstanem - postawiły Ablazowowi także władze Rosji i Ukrainy, gdzie znajdują się filie tego banku.

Wszczęte postępowanie

Postępowanie przeciwko Ablazowowi o defraudację zostało wszczęta w 2009 roku.

Polityk uciekł wtedy za granicę i w lipcu 2011 roku otrzymał azyl polityczny w Wielkiej Brytanii. Zbiegł z tego kraju w 2012 roku, gdy został tam skazany na 22 miesiące więzienia za obrazę sądu i od tego czasu się ukrywał. Jak informowały media, nie chciał wtedy podać wielkości swego majątku.

W lipcu 2013 roku Ablazow został aresztowany we Francji. Ponad rok później zapadła w sądzie w Lyonie decyzja o jego ekstradycji do Rosji, która wysłała za nim list gończy. Adwokaci byłego kazachstańskiego ministra odwołali się do sądu kasacyjnego, tłumacząc, że Rosją kierują względy polityczne i rok później francuskie władze odmówiły jego wydania.

Muchtar Ablazow był ministrem energetyki i handlu Kazachstanu | By PeterLe1980/Wikipedia (CC BY-SA 4.0)

Wyroki na współpracowników

Kłopoty Ablazowa zaczęły się, gdy stał się oponentem politycznym prezydenta Nazarbajewa. Jak przypomniał portal Radio Swoboda, po opuszczeniu więzienia we Francji, były minister energetyki ogłosił utworzenie ruchu Demokratyczny Wybór Kazachstanu. Celem miała być konsolidacja "wszystkich zdrowych sił w społeczeństwie kazachskim", walczących o zmiany demokratyczne w kraju.

Ablazow twierdzi, że zarzuty pod jego adresem są motywowane polityczne. Jego zdaniem w ten sposób władze wymierzają mu karą za wspieranie finansowe kazachskiej opozycji.

Kazachstański sąd wydał też w środę wyroki na współpracowników Ablazowa. Jeden z nich, Kajrat Sadykow, były dyrektor do spraw kredytów banku BTA, został skazany na 15 lat więzienia, a Saduakas Mamesz i Żaksyłyk Żarymbetow otrzymali wyroki po pięć lat pozbawienia wolności.

Adwokaci Ablazowa zapowiedzieli, że złożą apelację.

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP, rus.azattyq.org

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Pozostałe wiadomości