Świat

"Leciał przechylony, krzyki, ludzie płakali". Katastrofa samolotu, nowy bilans ofiar

Świat

Aktualizacja:

Pasażerski samolot linii Bek Air rozbił się w piątek rano po starcie z lotniska w mieście Ałmaty w Kazachstanie. Śledczy biorą pod uwagę dwie wersje przyczyn katastrofy samolotu: błąd pilotów albo usterki techniczne - przekazały władze. Na pokładzie znajdowało się 93 pasażerów i pięciu członków załogi. Kazachskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych potwierdziło śmierć 12 osób. - Samolot leciał przechylony. Wszystko było jak w filmie: krzyki, ludzie płakali - relacjonowała jedna z pasażerek, która przeżyła katastrofę.

Dochodzenie bierze pod uwagę dwie wersje przyczyn katastrofy samolotu: błąd pilotów oraz usterki techniczne - poinformowali na wspólnej konferencji prasowej wicepremier Kazachstanu Roman Skliar, wiceminister spraw wewnętrznych Jurij Iljin oraz minister przemysłu i rozwoju infrastruktury Bejbut Atamkułow, którzy przybyli na miejsce zdarzenia.

Podali, że przed upadkiem maszyna dwukrotnie dotknęła ziemi na pasie startowym. Nie miała wysuniętego podwozia i na końcu pasa skręciła w prawo, próbując wznieść się w powietrze, po czym spadła i przełamała się na dwie części. - Zginęło 12 osób. 49 osób zostało rannych, z nich 18 jest w ciężkim stanie - powiedział Skliar.

Wcześniej mówiono o 15 zabitych.

Ofiary śmiertelne to głównie pasażerowie znajdujący się w przedniej części maszyny. Potwierdzono, że nie żyje jeden z pilotów.

Samolot rozbił się tuż po starcie

Samolot kazachskich linii lotniczych Bek Air rozbił się chwilę po starcie z lotniska w Ałmatach po godzinie 7 rano czasu miejscowego (po 2 w nocy w Polsce).

Jak relacjonowały kazachskie media, samolot Fokker 100 "stracił wysokość podczas startu i przedarł się przez ogrodzenie" a po chwili "uderzył w mały budynek".

Ogrodzenie było betonowe, a budynek - murowany, dwupiętrowy. Władze przekazały, że w momencie katastrofy w budynku tym nikogo nie było.

Samolot leciał do Nur-Sułtan - stolicy i drugiego pod względem liczby ludności miasta Kazachstanu. W kraju zawieszono wszystkie loty realizowane przez maszynę typu Fokker 100.

Według ustaleń Flightradar24 samolot, który się rozbił, miał co najmniej 23 lata.

Akcja ratunkowa, zawieszone loty

W akcji ratunkowej uczestniczyło prawie tysiąc osób - podało MSW Kazachstanu.

W miejscu katastrofy znaleziono już czarne skrzynki.

Kazachski portal Tengrinews przekazał, że w stacjach krwiodawstwa w Ałmatach tworzą się kolejki chcących oddać krew dla rannych.

"Przerażający dźwięk"

Jedna z pasażerek, która przeżyła tragedię, mówiła portalowi Tengrinews, że samolot wystartował z opóźnieniem i mógł mieć problemy ze wznoszeniem się.

- O godzinie 7.05 samolot już powinien był wznieść się w powietrze. Z jakiegoś powodu go wstrzymali. Drzemałam. (...) Obudziłam się, kiedy samolot zaczął nabierać wysokości. Okazało się, że już dwa razy samolot podnosił się i tracił wysokość - relacjonowała.

Potem, jak dodała, usłyszała "przerażający dźwięk - albo silnik, albo coś innego" i maszyna zaczęła spadać. - Samolot leciał przechylony. Wszystko było jak w filmie: krzyki, ludzie płakali - dodała.

Prezydent zapowiada kary

Biznesmen Aslan Nazaraliyev, który był na pokładzie, powiedział gazecie "Vremya", że samolot zaczął się trząść podczas wznoszenia mniej więcej dwie minuty od startu. - W pewnym momencie zaczęliśmy spadać, ale nie pionowo, tylko pod kątem. Wyglądało na to, że utracono kontrolę nad samolotem - powiedział.

Reporter agencji Reutera przekazał, że w okolicy panowała gęsta mgła.

"Osoby odpowiedzialne zostaną surowo ukarane zgodnie z prawem" - napisał na Twitterze prezydent Kasym-Żomart Tokajew, składając kondolencje ofiarom i ich rodzinom.

Prezydent ogłosił również, że 28 grudnia będzie w kraju dniem żałoby.

Бүгін Алматы маңындағы жолаушылар ұшағы апатынан қаза тапқан адамдардың туыстары мен жақындарының қайғыларына ортақтасып, көңіл айтамын. Зардап шеккендерге көмек көрсетіледі. Апат себебін анықтау үшін арнайы үкіметтік комиссия құрылды. Кінәлілер заңға сәйкес қатаң жазаланады.— Qasym-Jomart Toqayev (@TokayevKZ) December 27, 2019

Samolot rozbił się chwilę po starcie z lotniska w mieście AłmatyGoogle Earth

Autor: asty, tas//now,rzw / Źródło: PAP Reuters, RIA Nowosti, Tengrinews, zakon.kz