TVN24 | Świat

Prezydent złożył podpis, kolejny kraj zniósł karę śmierci

TVN24 | Świat

Autor:
akr//now
Źródło:
PAP, BBC

W Kazachstanie zniesiono karę śmierci. Stało się to w sobotę wraz z podpisaniem przez prezydenta Kazachstanu Kasym-Żomarta Tokajewa protokołu do Międzynarodowego paktu praw obywatelskich i politycznych ONZ. Był to ostatni element procesu ratyfikacji tego dokumentu, przyjętego przez kazachstański parlament w grudniu ubiegłego roku.

W ciągu ostatnich 20 lat w Kazachstanie obowiązywało moratorium (czasowe wstrzymanie) na stosowanie kary śmierci. Począwszy od 2003 roku, zawieszono wykonywanie wcześniej zasądzonych wyroków przewidujących tę karę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Ostatni element procesu ratyfikacji

Pod koniec grudnia 2020 roku parlament Kazachstanu ratyfikował Drugi protokół fakultatywny do Międzynarodowego paktu praw obywatelskich i politycznych ONZ w sprawie zniesienia kary śmierci, przyjęty w Nowym Jorku dnia 15 grudnia 1989 roku.

Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart TokajewFELIPE TRUEBA/EPA/PAP

W sobotę protokół został podpisany przez prezydenta Kazachstanu Kasym-Żomarta Tokajewa, o czym poinformowało biuro prezydenckie w specjalnym komunikacie. Podpis głowy państwa był ostatnim elementem procesu ratyfikacji tego dokumentu - przyjmowanego przez państwa na zasadach dobrowolności. Tym samym kara śmierci na kazachstańskim terytorium została zniesiona.

Google Maps

Kara śmierci w Kazachstanie

Mimo obowiązującego w Kazachstanie moratorium sporadycznie dochodziło tam w ostatnich dwóch dekadach do skazywania na śmierć przez miejscowe sądy. Dotyczyło to przestępstw kwalifikowanych jako akty terroru. W 2016 roku w Ałmatach skazano na śmierć mężczyznę, który zabił ośmiu policjantów i dwóch cywilów. Ostatecznie jednak karę tę zamieniono na dożywocie - przypomina francuska agencja AFP.

Kazachstan jest jednym z ostatnich krajów poradzieckich, który odstąpił od stosowania kary śmierci. Jedyną byłą republiką radziecką, która wciąż ją stosuje, jest Białoruś. Rosja - przypomina AFP - de facto nie stosuje kary głównej, choć formalnie nie ratyfikowała Drugiego protokołu do Międzynarodowego paktu praw obywatelskich i politycznych ONZ.

Według danych Amnesty International z 2019 roku kara śmierci jest zakazana prawem w 106 krajach. Wraz z Kazachstanem jest ich już 107. Organizacja twierdzi jednak, że łącznie w prawie i w praktyce kary śmierci nie stosuje się w 142 krajach (licząc z Kazachstanem - 143).

Autor:akr//now

Źródło: PAP, BBC

Źródło zdjęcia głównego: FELIPE TRUEBA/EPA/PAP