Miał rozgłaszać tajemnicę państwową. Wiceszef administracji Nazarbajewa zatrzymany

Wikipedia (CC BY SA 3.0) | SatkangulovW ubiegłym tygodniu zatrzymano dwóch pracowników administracji prezydenta Kazachstanu

Wiceszef administracji prezydenta Kazachstanu Bagłan Majłybajew został zatrzymany. Powodem są podejrzenia o rozgłaszanie tajemnic państwowych - poinformował kazachski Komitet Bezpieczeństwa Narodowego. Urzędnik został zdymisjonowany w dniu zatrzymania.

W swoim oświadczeniu Komitet Bezpieczeństwa Narodowego (KBN) podał, że w ubiegłym tygodniu zatrzymano dwóch pracowników prezydenckiej administracji, w tym Bagłana Majłybajewa, którzy są podejrzani o przestępstwo z paragrafu o nielegalnym gromadzeniu, rozpowszechnianiu i rozgłaszaniu tajemnic państwowych.

Sąd w Astanie wydał nakaz aresztowania zatrzymanych na dwa miesiące. Podejrzani trafili do aresztu śledczego, a w miejscach ich zamieszkania przeprowadzono rewizję i zatrzymano dowody rzeczowe - poinformował KBN.

Rosyjska agencja TASS poinformowała, że prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew 12 stycznia zdymisjonował Majłybajewa, który stanowisko wiceszefa prezydenckiej administracji zajmował od października 2011 roku.

Rosyjska agencja podała, że drugi zatrzymany, N. Galichin (nie podano jego imienia), który zajmował się w administracji prezydenta polityką wewnętrzną, z okazji 25. rocznicy niezawisłości państwa został nagrodzony w grudniu wysokim odznaczeniem państwowym.

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Satkangulov

Pozostałe wiadomości