"Patrzę z niedowierzaniem, jak powstawał pierwszy obraz czarnej dziury, jaki zrobiłam"

TVN24

Twitter, Facebook, EHTKatie Bouman stworzyła algorytm, dzięki któremu powstało zdjęcie czarnej dziury

Pierwsze zdjęcie czarnej dziury obiegło w środę świat. Jedną z bohaterek przełomowego dokonania stała się doktor Katie Bouman. 29-letnia informatyczka z Caltech stworzyła algorytm, dzięki któremu możliwe było zrobienie historycznej fotografii.

Zespół astronomów z Europejskiego Obserwatorium Południowego zaprezentował w środę pierwsze zdjęcie czarnej dziury - efekt kilkuletniej pracy ponad 200 naukowców z całego świata.

Jednym z tych naukowców jest dr Katie Bouman, 29-letnia informatyczka z California Institute of Technology (Caltech), która pracowała nad algorytmem pozwalającym przetworzyć dane zebrane przez teleskopy na całym świecie w jeden, historyczny obraz.

Pierwsze zdjęcie czarnej dziury

Fotografia czarnej dziury znajdującej się w centrum galaktyki Messier 87, została wykonana za pomocą teleskopu astronomicznego o nazwie Event Horizon Telescope (pol. Teleskop Horyzontu Zdarzeń), wirtualnego teleskopu złożonego z wielu teleskopów rozsianych po świecie. Urządzenia zbierały informacje, które gromadzono w superkomputerach w Max Planck Institute for Radio Astronomy i MIT Haystack Observatory. Gigantycznie ilości danych były następnie konwertowane na obrazy. Aby przetworzenie danych dało w efekcie zdjęcie czarnej dziury, potrzebne były algorytmy. Nad stworzeniem tych systemów, pozwalających uzyskać jeden obraz z setek terabajtów danych dziennie, pracowała między innymi Katie Bouman.

Katie Bouman

Bouman w projekt zaangażowała się sześć lat temu, robiąc doktorat z działu informatyki zajmującej się rozpoznawaniem obrazu (ang. computer vision) na Massachusetts Institute of Technology (MIT). Trzy lata później stworzyła algorytm, dzięki któremu - obok kilku innych - 10 kwietnia mogliśmy obejrzeć pierwsze zdjęcie czarnej dziury. - Pracuję nad tym projektem od prawie sześciu lat i przez ostatni rok musieliśmy praktycznie trzymać buzie na kłódkę odnośnie samego procesu obrazowania - mówi dr Bouman. - Nawet mojej rodzinie nie mogłam jeszcze powiedzieć - dodała. - Ale to niesamowite, że w końcu możemy to pokazać całemu światu - wyznała Bouman. I kiedy cały świat patrzył na historyczne zdjęcie czarnej dziury, badaczka opublikowała na swoim Facebooku fotografię, która również wzbudziła ogromne zainteresowanie internautów. "Patrzę z niedowierzaniem, jak powstawał pierwszy obraz czarnej dziury, jaki zrobiłam" - napisała dr Bouman.

"To jest moment, kiedy na oczach Katie Bouman, powstawał pierwszy obraz czarnej dziury" - skomentował na Twitterze wydział informatyczny MIT zdjęcie Bouman, w kolejnym wpisie dodając: "Katie Bouman właśnie napisała, że to jest moment 'kiedy powstawał pierwszy obraz czarnej dziury, jaki zrobiła'. Dla jasności: to pierwszy obraz czarnej dziury, jaki ktokolwiek zrobił".

W innym wpisie MIT zestawiło zdjęcie dr Bouman z fotografią Margaret Hamilton, która wraz z kierowanym przez siebie zespołem opracowała oprogramowanie systemu pokładowego programu kosmicznego "Apollo". "Po lewej: informatyczka z MIT Katie Bouman ze stosami dysków twardych, zawierających dane o zdjęciu czarnej dziury. Po prawej: informatyczka z MIT Margaret Hamilton z kodem swojego autorstwa, który pomógł wysłać człowieka na Księżyc" - napisano.

Zarówno zdjęcie samej Bouman, jak i wiele kolejnych wpisów dotyczących jej wkładu w przełomowe osiągnięcie, cieszą się ogromną popularnością w mediach społecznościowych. "Dzisiaj świat zobaczył pierwsze zdjęcie czarnej dziury - niezwykłe osiągnięcie, które było możliwe dzięki badaczce Katie Bouman. Wielkie gratulacje! Hurra dla kobiet w naukach ścisłych (STEM - skrót od Science, Technology, Engineering, Mathematics, czyli nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki)" - napisała Ivanka Trump.

"Zajmij należne ci miejsce w historii, dr Bouman! Gratulacje i dziękuję za twój wkład w rozwój nauki i ludzkości" - skomentowała zdjęcie Bouman kongresmenka Alexandria Ocasio-Cortez.

"Cieszę się, że dr Katie Bouman jest popularna w tym 'dniu czarnej dziury'. Oprócz tego, że ma wkład w rozwój algorytmów obrazowania, to była też członkiem zespołu obserwacyjnego teleskopu w Meksyku. Na tym zdjęciu Katie znajduje się na zapleczu obserwatorium" - napisał astrofizyk Arturo I. Gomez-Ruiz.

Czarna dziura w internecie

Internauci szeroko komentowali także samo zdjęcie czarnej dziury, jak zwykle - nie tylko poważnie.

"Kiedy jesteś w Mordorze, ale nie możesz znaleźć okularów" - napisał jeden z użytkowników Twittera, nawiązując do krainy z Tolkienowskiej powieści o Władcy Pierścieni.

"ja: mamo, zrób nam ładne zdjęcie

mama: jak to działa?

ja: po prostu naciśnij przycisk

mama: ..."

"Koty zawsze wiedziały" - napisał jeden z komentujących, zamieszczając fotomontaż.

Autor: jog//mro / Źródło: CNN, The Time, Twitter, Facebook