Boeing zawiera pierwsze ugody. Miliony dla rodzin ofiar katastrof


Firma Boeing oświadczyła, że przekaże po ponad 144 tysięcy dolarów rodzinom każdej z ofiar katastrof samolotów 737 MAX. W katastrofach w Indonezji i Etiopii zginęło łącznie 346 osób. Rodziny nie będą przy tym musiały rezygnować ze złożonych już roszczeń. W czwartek przed sądem w Chicago doszło do zawarcia pierwszych wynikających z tego ugód, opiewających - według nieoficjalnych informacji - na co najmniej 1,2 miliona dolarów każda.

W czwartek poinformowano o pierwszych ugodach sądowych zawieranych przed sądem w Chicago z rodzinami ofiar katastrofy w Indonezji.

Floyd Wisner z kancelarii prawnej Wisner przekazał, że ugody zawarto z jedenastoma spośród 17 rodzin, które wysunęły przeciwko koncernowi Boeing roszczenia w związku z utratą bliskich w katastrofie samolotu Lion Air, który w październiku ubiegłego roku spadł do Morza Jawajskiego krótko po starcie z lotniska w Dżakarcie. Zginęło wówczas 189 osób - wszyscy znajdujący się na pokładzie.

Rzecznik Boeinga Gordon Johndroe podkreślił, że koncern nie przyznał się do winy i zaznaczył, że nie może ujawnić dokładnej kwoty odszkodowań z powodu poufności.

Trzy osoby powiązane z rodzinami ofiar - pochodzącymi przeważnie z Indonezji - przekazały anonimowo, że wypłacane kwoty wyniosą po przynajmniej 1,2 miliona dolarów.

Katastrofa lotnicza w IndonezjiMałgorzata Latos/PAP

Dwie katastrofy, setki pozwów

W sprawie katastrofy drugiego samolotu, linii Ethiopian, złożono w sądach przeciwko Boeingowi niemal 100 pozwów.

Koncernowi zarzuca się wadliwe opracowanie automatycznego systemu kontroli lotu.

Samolot etiopskich linii lotniczych rozbił się w styczniu, zaledwie trzy miesiące po zdarzeniu w Indonezji, w drodze do stolicy Kenii, Nairobi. Maszyna ze 149 pasażerami i ośmioma członkami załogi na pokładzie krótko po starcie uderzyła w ziemię. Nikt nie przeżył katastrofy.

Zarówno pilot Lion Air, jak i Ethiopian Air tuż przed katastrofami mówili o problemie z kontrolowaniem samolotu, który gwałtownie na przemian zwiększał i zmniejszał wysokość lotu.

ZOBACZ RAPORT tvn24.pl: Katastrofa samolotu w Etiopii

Katastrofa lotnicza w EtiopiiMałgorzata Latos | PAP

Fundusz dla rodzin ofiar

Dla ofiar rodzin obu katastrof Boeing utworzył w lipcu specjalny fundusz pomocy.

"Utworzenie funduszu jest istotnym krokiem w naszych staraniach, aby pomóc tym rodzinom" - napisał wtedy w oświadczeniu prezes Boeinga Dennis Muilenburg.

W poniedziałek zdecydowano o przekazaniu każdej z rodzin 144,5 tysiąca dolarów.

Wnioski rodzin ofiar muszą zostać wysłane do końca roku. Prawnicy, którzy nadzorują fundusz, przekazali, że dokumenty będą rozpatrywane natychmiastowo.

Jeden z prawników, Ken Feinberg, poinformował Reuters, że "znalezienie wszystkich rodzin ofiar i zapewnienie im wypłaty środków będzie prawdziwym wyzwaniem, ponieważ rodziny ofiar mieszkają w 35 krajach".

Autor: akw / Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości