TVN24 | Świat

Irańscy eksperci w Kijowie. Ukraina czeka na odpowiedź w sprawie czarnych skrzynek

TVN24 | Świat

Autor:
momo/kwoj
Źródło:
PAP, Reuters

Ukraińska Rada Bezpieczeństwa podała w czwartek, że oczekuje decyzji Teheranu w sprawie przekazania do Kijowa czarnych skrzynek samolotu ukraińskich linii lotniczych, który został zestrzelony przez Iran. Na Ukrainę przybyli przedstawiciele irańskiej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (CAO) .

Celem wizyty irańskich ekspertów w Kijowie jest zapoznanie się z możliwościami odczytania zapisów czarnych skrzynek ukraińskiego samolotu. Wraz z Irańczykami na Ukrainę przyjechali eksperci z Kanady i Francji - poinformowała w czwartek Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy.

"22 stycznia eksperci zapoznali się z technicznymi możliwościami odczytania informacji (…) z tak zwanych czarnych skrzynek w Kijowskim Instytucie Naukowo-Badawczym Ekspertyz Sądowych, laboratorium Narodowego Instytutu Lotnictwa i przedsiębiorstwie naukowo-produkcyjnym 'Systemy Dyskowe' " - przekazano w komunikacie.

W czwartek z szefem grupy irańskich specjalistów rozmawiał sekretarz RBNiO Ołeksij Daniłow. Przedstawiciel CAO Iranu poinformował, iż dalsze decyzje w sprawie odczytu rejestratorów lotu zostaną podjęte po konsultacjach z władzami w Teheranie.

Ukraina naciskała na Iran, aby przekazał jej dwie czarne skrzynki Boeinga 737. Kanada z kolei chciała, aby zostały one wysłane do Francji lub na Ukrainę. Jednak z raportu CAO wynika, że Iran ma na razie zamiar je zatrzymać. Jak pisze Reuters, Teheran zwrócił się do USA i Francji o przekazanie sprzętu, który pozwoliłby pobrać informacje z czarnych skrzynek zestrzelonego ukraińskiego samolotu, gdyż sam nie posiada takich urządzeń.

Katastrofa ukraińskiego samolotu

Boeing 737-800 linii Ukraine International Airlines, odbywający rejs z Teheranu do Kijowa, został zestrzelony przez irańską obronę przeciwlotniczą 8 stycznia w okolicach irańskiej stolicy. Zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców (dwoje pasażerów i dziewięcioro członków załogi), a także obywatele Szwecji, Afganistanu i Wielkiej Brytanii.

Władze Iran przyznały 11 stycznia, że jego siły zbrojne nieumyślnie zestrzeliły ukraiński samolot w rezultacie błędu ludzkiego. Wcześniej Teheran zaprzeczał, jakoby ponosił odpowiedzialność za tragedię.

ZESTRZELENIE UKRAIŃSKIEGO BOEINGA. RAPORT SPECJALNY >>>

Źródło: PAP, Reuters

Autor:momo/kwoj

Tagi:
Raporty: