TVN24 | Świat

"Raj jest tylko dla czystych mężczyzn i czystych kobiet". Modelka po śmierci w katastrofie stała się celem ataków

TVN24 | Świat

Autor:
mart/dap
Źródło:
BBC

Top modelka Zara Abid, uznana za zmarłą po katastrofie samolotu w Pakistanie, stała się celem ataków w internecie. W komentarzach pojawiały się oskarżenia o "niemoralny" tryb życia.

28-letnia Zara Abid była na pokładzie samolotu Pakistan International Airlines, który rozbił się w Karachi w piątek - poinformowali między innymi jej przyjaciele. Na liście ofiar katastrofy umieścił w sobotę Zarę Abid pakistański dziennik "The Express Tribune".

Władze nie poinformowały, kto zginął, podano jedynie informację, że przeżyło dwóch mężczyzn.

"Niebo jest tylko dla czystych mężczyzn i czystych kobiet"

Modelka pracowała dla największych marek w pakistańskiej branży modowej. W tym roku miała zacząć pracę także jako aktorka. Gdy poinformowano, że miała zginąć w katastrofie, w mediach społecznościowych pojawiły się setki komentarzy, w których kwestionowano jej wiarę i przestrzeganie praktyk islamskich. Pisano, że za swoje wybory zostanie ukarana po śmierci.

Zara Abid instagram.com/zaraabidofficial

Zdjęcia jej strojów, które można by uznać za nieskromne w Pakistanie, komentatorzy publikowali jako przykłady jej "grzesznego" zachowania. Pisano, że Allah "nie lubi tych kobiet, które pokazują wszystkim swoje części ciała, a Dżanna [raj] jest tylko dla czystych mężczyzn i czystych kobiet".

Konta modelki na Instagramie, Twitterze oraz Facebooku zostały zdezaktywowane po tym, jak zalały je komentarze, krytykujące jej stroje oraz styl życia. Nie jest jasne, czy zostało to zrobione z inicjatywy serwisów społecznościowych, czy też jej rodziny i przyjaciół.

W konserwatywnym pakistańskim społeczeństwie od kobiet oczekuje się skromności. Sławne Pakistanki często spotykają się z groźbami w internecie w imię moralności.

"Tragedia dla przemysłu modowego"

Poza komentarzami dotyczącymi religii w internecie pojawiły się również liczne kondolencje od współpracujących z Abid osób ze świata mody i branży filmowej, którzy pisali o jej śmierci jako o "tragedii dla przemysłu modowego".

Niektórzy twierdzą, że Abid przekształciła konwencjonalne standardy urody swoją opaloną cerą. W Pakistanie, podobnie jak w większości Azji Południowej, to jasna skóra jest bowiem uważana za piękną i ubóstwianą.

Autor:mart/dap

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: instagram.com/zaraabidofficial