Rosja w powietrzu chce być jak Izrael. Efekt katastrofy na Synaju


Rosja rozważa zaostrzenie kontroli bezpieczeństwa lotów w początkowych oraz docelowych portach lotniczych z wykorzystaniem doświadczeń Izraela. Pociągnie to za sobą wzrost cen biletów średnio o 20 dolarów – ocenił w piątek dziennik "Kommiersant".

Kwestia objęcia rosyjskich linii lotniczych programem wzmocnionego bezpieczeństwa stanęła na porządku dnia w związku z katastrofą rosyjskiego samolotu na półwyspie Synaj. Dziennik "Kommiersant" podaje, że zagadnienie to było przedmiotem niedawnej narady zwołanej przez szefa Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandra Bortnikowa.

Obecność rosyjskich kontrolerów

"Pojawił się problem rzeczywistego, a nie tylko formalnego sprostania wymogom bezpieczeństwa lotniczego zgodnie ze wskazaniami Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA)" – pisze gazeta. Rosyjskie władze opowiadają się za tym, aby "kontrole pod kątem bezpieczeństwa były prowadzone zarówno przez lokalnych, jak i rosyjskich specjalistów z wykorzystaniem urządzeń dostarczonych przez Rosję" – czytamy w artykule.

Przewodniczący komitetu obrony w Dumie Państwowej Maksim Szyngarkin powiedział "Kommiersantowi", że rozważane są rozmaite rozwiązania służące zwiększeniu bezpieczeństwa na lotniskach początkowych i docelowych. Miałyby one polegać na obecności rosyjskich kontrolerów w zagranicznych portach lub "wprowadzeniu rozwiązań technicznych służących polepszeniu bezpieczeństwa" – wyjaśnił.

Wzorce izraelskie

Dyrektor informacyjno-analitycznej agencji "AwiaPort" Oleg Pantelejew ocenił, że rozważane przez urzędników innowacje idą w kierunku wykorzystania wzorców izraelskich. Państwo to stosuje "praktykę wzmacniania bezpieczeństwa na miejscu (tj. na zagranicznych lotniskach) z wykorzystaniem własnych specjalistów, w tym – uzbrojonych" – zaznaczył.

"Kommiersant" przypomina, że Rosja jest jednym z krajów, które odmówiły Izraelowi współpracy w sferze bezpieczeństwa według takiego modelu.

31 października doszło do największej w historii rosyjskiego lotnictwa katastrofy. Na półwyspie Synaj rozbił się Airbus A321 o numerze lotu 7K-9268; zginęły wszystkie 224 osoby na pokładzie. 6 listopada Rosja zawiesiła wszystkie połączenia lotnicze z Egiptem.

[object Object]
FSB: przyczyną katastrofy airbusa na Synaju był zamach. Zatrzymani pracownicy lotniskakremlin.ru/TVN24 BiS
wideo 2/12

Autor: asz//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości