Świat

Hałas w ostatniej sekundzie nagrania z kokpitu "to na 90 proc. bomba"

Świat

Aktualizacja:

Śledczy prowadzący dochodzenie ws. katastrofy rosyjskiego samolotu na Synaju są na 90 proc. pewni, że głośny dźwięk, który słychać w ostatniej sekundzie nagrania z kokpitu, to wybuch bomby - informuje agencja Reutera, powołując się na źródło zbliżone do śledztwa. Cytowany przez "The New York Times" przedstawiciel władz USA powiedział, że FBI zgodziło się pomóc władzom rosyjskim w dochodzeniu.

Samolot rosyjskich linii lotniczych zniknął z radarów w 31 października na wysokości blisko 9,5 km po ok. 23 minutach od startu. Zginęły wszystkie 224 osoby na pokładzie, w większości turyści wracający do Sankt Petersburga z wakacji w egipskim kurorcie Szarm el-Szejk.

Tajemniczy hałas w ostatniej sekundzie

Przyczyny tragedii nie są na razie znane, ale eksperci z kilku krajów zachodnich skłaniają się do wersji, że na pokładzie airbusa mogło dojść do eksplozji ładunku wybuchowego umieszczonego w luku bagażowym na lotnisku w kurorcie Szarm el-Szejk.

W sobotę szef komisji śledczej badającej katastrofę Ajman al-Mukaddam poinformował, że w ostatniej sekundzie nagrania z kokpitu airbusa słychać głośny dźwięk.

Zastrzegał jednak, że jest zbyt wcześnie na wnioski, a pochodzenie zarejestrowanego na nagraniu dźwięku będzie wyjaśniane.

W niedzielę Reuters poinformował, że śledczy są "na 90 proc. pewni", iż głośny dźwięk to wybuch bomby. Agencja powołuje się na pragnącego zachować anonimowość członka ekipy prowadzącej dochodzenie. Wyjaśnił on, że przeprowadzone do tej pory analizy materiału zarejestrowanego na nagraniu z kokpitu wskazują, że doszło do wybuchu bomby. Nie chciał wyjaśnić, czego brakuje śledczym do uzyskania stuprocentowej pewności.

Odpowiedzialność za katastrofę wzięła grupa tzw. Państwa Islamskiego w Egipcie. Do tych deklaracji ze sceptycyzmem odnosiły się jednak Rosja i Egipt.

FBI pomoże w śledztwie

Cytowany przez amerykański dziennik "The New York Times" przedstawiciel amerykańskich władz powiedział w sobotę, że FBI zgodziło się pomóc władzom rosyjskim w dochodzeniu w sprawie katastrofy Airbusa A321.

Niektórzy amerykańscy urzędnicy twierdzą, że Rosjanie chcą pomocy w kryminalistycznych analizach w celu określenia przyczyny katastrofy samolotu, gdy inni twierdzą, że chodzi o pomoc natury ogólnej - pisze dziennik.

FSB: przyczyną katastrofy airbusa na Synaju był zamach. Zatrzymani pracownicy lotniska
FSB: przyczyną katastrofy airbusa na Synaju był zamach. Zatrzymani pracownicy lotniskakremlin.ru/TVN24 BiS
wideo 2/12

Autor: kg\mtom / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty: