Świat

Władze Holandii: na miejscu zestrzelenia boeinga znaleziono części systemu Buk

Świat

Władze Holandii: na miejscu zestrzelenia boeinga znaleziono części rosyjskiej wyrzutni
ReutersMalezyjski boeing został zestrzelony nad Donbasem 17 lipca 2014 roku

Władze holenderskie, które badają zestrzelenie w 2014 roku na wschodzie Ukrainy Boeinga 777 linii Malaysia Airlines, oświadczyły we wtorek, że pewne szczątki znalezione w pobliżu miejsca katastrofy prawdopodobnie należą do rosyjskiego systemu rakietowego Buk.

Śledztwo w sprawie katastrofy malezyjskiego boeinga 777 prowadzi urząd ds. bezpieczeństwa Holandii i międzynarodowa komisja śledcza.

Znalezione podczas misji

We wspólnym oświadczeniu zespołu śledczego i urzędu ds. bezpieczeństwa (OVV) poinformowano, że śledczy znaleźli podczas ostatniej swojej misji w Donbasie i zabezpieczyli jako dowód w sprawie szczątki, które najprawdopodobniej są elementami systemu przeciwlotniczego Buk, produkowanego przez Rosję. Elementy te są obecnie w posiadaniu władz Holandii.

Jak napisano w komunikacie, zabezpieczone fragmenty mogą pomóc w wyjaśnieniu przyczyn katastrofy boeinga. Śledczy badają m.in. pochodzenie tych części, a także zwrócą się z prośbą do międzynarodowych ekspertów z zakresu broni i medycyny sądowej o pomoc w analizie materiały dowodowego. "W chwili obecnej nie można zdecydowanie stwierdzić, że istnieje związek między znalezionymi fragmentami, a katastrofą lotu MH17" - napisano w oświadczeniu.

Wymiana materiałów

Zapytany przez AFP rzecznik holenderskiej prokuratury, czy fragmenty zostały odnalezione bezpośrednio na miejscu katastrofy Wim de Bruin zaznaczył, że nie może określić tego dokładniej niż mówiąc o "wschodzie Ukrainy".

Holenderscy śledczy prowadzą śledztwo kryminalne na temat katastrofy, natomiast OVV bada przyczyny tragedii lotu MH17. Jednak obie grupy wymieniają się materiałami i czasami współpracują - czytamy w komunikacie.

Tragiczny lot

W katastrofie samolotu, który 17 lipca 2014 roku wykonywał lot MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpur, zginęło 298 osób, w tym 193 obywateli Holandii. Zachód i Ukraina uważają, że Boeing 777 linii Malaysia Airlines został najprawdopodobniej zestrzelony rakietą ziemia-powietrze odpaloną z terenów opanowanych przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy.

W zeszłym roku holenderscy śledczy we wstępnym raporcie napisali, że prawdopodobnie w samolot uderzyły "obiekty" poruszające się z dużą prędkością. Pokrywało się to z podejrzeniami, że samolot został trafiony odłamkami rakietowego pocisku ziemia-powietrze. Pocisk taki wybucha, kiedy znajdzie się w pobliżu celu.

[object Object]
"Spiegel": to Rosjanie zestrzelili boeinga lotu MH17archiwum TVN24
wideo 2/21

Autor: asz/ja / Źródło: Reuters, meduza.io, PAP

Tagi:
Raporty: