TVN24 | Świat

"Zmiana klimatu czy trucizna, co jest winne?" Katastrofa ekologiczna w Odrze w zachodniej prasie

TVN24 | Świat

Autor:
tas//rzw
Źródło:
tvn24.pl
Jak rozprzestrzeniała się katastrofa ekologiczna? Kalendarium wydarzeń
Jak rozprzestrzeniała się katastrofa ekologiczna? Kalendarium wydarzeńTVN24
wideo 2/35
TVN24Jak rozprzestrzeniała się katastrofa ekologiczna? Kalendarium wydarzeń

Katastrofa ekologiczna w Odrze jest opisywana w wielu zachodnich mediach. "Tony martwych ryb znaleziono od końca lipca w tej rzece, która przepływa przez Niemcy i Polskę" - przekazuje Agencja Reutera. "Zmiana klimatu czy trucizna, co jest winne?" - pyta portal niemieckiego nadawcy Deutsche Welle. "Polska wysłała żołnierzy, aby pomóc w oczyszczeniu Odry" - podaje "Washington Post". "Masowe wymieranie ryb niepokoi ekologów" - donosi Euronews.

Agencja Reutera cytuje w piątkowej depeszy wypowiedzi przedstawicieli władz Polski i Niemiec w sprawie katastrofy ekologicznej w Odrze. "Tony martwych ryb znaleziono od końca lipca w tej rzece, która przepływa przez Niemcy i Polskę. Obie strony uważają, iż winna jest toksyczna substancja, która nie została jeszcze zidentyfikowana" - podał Reuters.

Katastrofa ekologiczna w Odrze. Co wiemy do tej pory 

"Tony martwych ryb wyciągniętych z rzeki Odry w Polsce" - informuje portal brytyjskiej telewizji Sky News. Pisze o tym, że premier Polski obiecał ukarać winnych.

Zaniepokojenie ekologów

Amerykański dziennik "The Washington Post" cytuje depeszę agencji Associated Press, w której podano, że "Polska wysłała żołnierzy, aby pomóc w oczyszczeniu Odry, która płynie wzdłuż granicy z Niemcami". "Trwają badania mające na celu ustalenie przyczyn masowego wymierania ryb. Ogromne ilości martwych ryb zostały po raz pierwszy zauważone w pobliżu południowo-zachodniego polskiego miasta Oława pod koniec lipca, wraz ze zwierzętami takimi jak bobry" - czytamy na łamach amerykańskiego dziennika.

Portal telewizji informacyjnej Euronews poinformował, że "masowe wymieranie ryb niepokoi ekologów". "Wezwali oni do przeprowadzenia śledztwa w związku z tą sprawą" - przekazała stacja. Cytuje polskiego aktywistę Piotra Nieznańskiego z WWF (Koalicja Ratujmy Rzeki), który powiedział, że "toksyczna substancja chemiczna została wprowadzona do wody przez zakłady przemysłowe, a niski poziom wody spowodowany suszą, która ogarnęła Europę, sprawił, że warunki dla ryb stały się znacznie bardziej niebezpieczne".

Portal Euronews przypomniał, że podobny problem dotknął także inne kraje. "W północnej Serbii suche dno zbiornika Conopljankso jest teraz zaśmiecone martwymi rybami, które nie przetrwały suszy" - poinformował Euronews.

"Jeżeli faktycznie jest to rtęć, to koniec ekosystemu Odry, jaki do tej pory znaliśmy"

Kolejne tony martwych ryb są wyławiane z Odry
Kolejne tony martwych ryb są wyławiane z OdryTVN24

"Co jest winne?"

"Tajemnicza masowa śmierć ryb w Odrze: zmiana klimatu czy trucizna? Po tym, jak polscy wędkarze wywieźli tony martwych ryb z rzeki Odry graniczącej z Niemcami, zostało to uznane za katastrofę ekologiczną, ale co jest winne?" - stawia pytanie portal niemieckiego nadawcy Deutsche Welle. "Dokładna przyczyna ciągle jest nieznana" - dodaje.

Deutsche Welle, powołując się na publicznego niemieckiego nadawcę rbb, poinformował, że próbki wody pobrane przez władze po niemieckiej stronie rzeki w Brandenburgii wykazały znaczny poziom zanieczyszczenia rtęcią, jak dotąd jednak nie podano oficjalnego wyjaśnienia tej przyczyny.

Portal Deutsche Welle cytuje niemieckich badaczy, którzy nie wykluczają, że trwające pogłębianie koryta rzeki mogło spowodować uwolnienie osadzonej rtęci.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas//rzw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości