TVN24 | Świat

Władze Iranu ustąpiły. Czarne skrzynki zostaną odczytane w Kijowie

TVN24 | Świat

Autor:
momo\kwoj
Źródło:
PAP

Irańskie władze zgodziły się, by eksperci z Francji, Kanady i USA przeanalizowali dane z czarnych skrzynek samolotu ukraińskich linii lotniczych, który został zestrzelony nad Teheranem - podała w sobotę irańska agencja informacyjna Tasnim. Jak dodano, rejestratory lotu zostaną wysłane na Ukrainę.

Przy pomocy ekspertów z "Francji, Kanady i Ameryki spróbujemy odczytać (dane - red.) w Kijowie" - oświadczył Hasan Rezaifar, kierujący wydziałem badającym wypadki w irańskiej Organizacji Lotnictwa Cywilnego. - Jeżeli te działania zakończą się niepowodzeniem, to czarna skrzynka zostanie wysłana do Francji - dodał Rezaifar, cytowany przez Tasnim. Podkreślił, że dane ze skrzynek nie będą odczytywane w Iranie.

Apele o przekazanie czarnych skrzynek

Dzień wcześniej premier Kanady Justin Trudeau zaapelował do władz Iranu o przesłanie czarnych skrzynek zestrzelonego ukraińskiego boeinga do specjalistycznego laboratorium we Francji. Występując na konferencji prasowej w Ottawie, Trudeau oświadczył, że "tylko kilka krajów, jak na przykład Francja, posiada laboratoria zdolne do tego rodzaju badania". Dodał, że Francja zaproponowała już swoje usługi w tej sprawie.

Również w piątek szef ukraińskiej dyplomacji Wadym Prystajko poinformował, że otrzymał informację, iż Iran gotowy jest przekazać władzom w Kijowie czarne skrzynki - ale dopiero po ekspertyzie, która zostanie sporządzona w Iranie. Zapowiedział też, że w przyszłym tygodniu do ukraińskiej stolicy przybędzie specjalny wysłannik władz Iranu "z oficjalnymi przeprosinami i wyjaśnieniami”.

Katastrofa ukraińskiego samolotu

Boeing 737-800 linii Ukraine International Airlines, odbywający rejs z Teheranu do Kijowa, został zestrzelony przez irańską obronę przeciwlotniczą 8 stycznia w okolicach irańskiej stolicy. Zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców (dwoje pasażerów i dziewięcioro członków załogi), a także obywatele Szwecji, Afganistanu i Wielkiej Brytanii.

ZESTRZELENIE UKRAIŃSKIEGO BOEINGA NAD TEHERANEM. RAPORT TVN24.PL >>>

Władze Iran przyznały 11 stycznia, że jego siły zbrojne nieumyślnie zestrzeliły ukraiński samolot w rezultacie błędu ludzkiego. Wcześniej Teheran zaprzeczał, jakoby ponosił odpowiedzialność za tragedię.

Źródło: PAP

Autor:momo\kwoj

Tagi:
Raporty: