Zapowiedź referendum niepodległościowego. Parlament Katalonii przyjął deklarację

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Parlament Katalonii zatwierdził w czwartek wieczorem deklarację o dążeniu do samostanowienia mieszkańców tego północno-wschodniego regionu Hiszpanii. Przewiduje ona między innymi organizację referendum niepodległościowego.

Dokument został przyjęty większością głosów ugrupowań separatystycznych: Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC), bloku Razem dla Katalonii (JxCat) oraz Kandydatury Jedności Ludowej (CUP).

Poza dążeniem do samostanowienia deklaracja zawiera też apel do władz Hiszpanii o amnestię dla dziewięciu separatystów z Katalonii, skazanych w 2019 roku na wyroki od 9 do 13 lat więzienia za organizację w 2017 roku referendum niepodległościowego w tym regionie.

Przyjęta w czwartek deklaracja wzywa też władze Hiszpanii do powołania międzynarodowego mediatora, który będzie uczestniczył w zaplanowanych między rządami w Madrycie i Barcelonie rozmowach w sprawie rozwiązania kryzysu politycznego w Katalonii.

Spotkanie Torry z Sanchezem

Dokument zatwierdzony przez regionalną izbę został przyjęty zaledwie kilka godzin po czwartkowych rozmowach w Barcelonie między premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem a szefem autonomicznego rządu Katalonii Quimem Torrą.

Pierwsze od wielu miesięcy rozmowy obu premierów nie przyniosły żadnych decyzji politycznych, a jedynie zapowiedź Sancheza, że jeszcze w lutym ruszą dwustronne negocjacje w sprawie rozwiązania kryzysu katalońskiego.

Po zakończeniu prawie dwugodzinnego spotkania z Sanchezem Quim Torra stwierdził, że oczekuje od rządu Hiszpanii "konkretnych działań". Wskazał, że jednym z nich jest uwolnienie więźniów politycznych oraz stworzenie możliwości powrotu bez sankcji separatystów ukrywających się poza krajem.

Wprawdzie 29 stycznia Torra ogłosił, że kadencja regionalnej izby dobiegła końca, a wybory do katalońskiego parlamentu "odbędą się w niedługiej przyszłości", ale dotychczas nie wskazał ich terminu.

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości