Świat

Katalonia żąda "autonomii podatkowej"

Świat

tvn24Katalonia żąda "autonomii podatkowej"

Katalonia będzie walczyła o ustanowienie w przyszłości własnego państwa, ale już teraz domaga się "suwerenności podatkowej", ponieważ generuje największe dochody - zapowiedział w czwartek szef regionalnego rządu autonomii katalońskiej Artur Mas.

Mas, nawiązując do wtorkowej demonstracji w Barcelonie na rzecz dalszego uniezależnienia Katalonii od więzów z Madrytem, w której - według różnych ocen - wzięło udział od 600 tys. do 1,5 mln Katalończyków, powiedział: - Autonomia podatkowa powinna być pierwszą stacją na drodze do katalońskiej pełni narodowej.

I dodał: - Skoro Katalonia nie jest w stanie zmienić funkcjonowania państwa hiszpańskiego, potrzebne nam jest własne państwo.

Wzajemne zmęczenie

Szef rządu autonomii katalońskiej przeciwstawił w przemówieniu prężność gospodarczą Katalonii, z której pochodzi - jak twierdził - 27 proc. hiszpańskiego eksportu, złej sytuacji gospodarczej "południowej Hiszpanii". - Hiszpania północna (której część stanowi Katalonia) jest zmęczona Hiszpanią południową, tak jak Europa Północna jest zmęczona południową Europą - powiedział kataloński premier. - Hiszpania i Katalonia są zmęczone sobą nawzajem - dodał. Odrzucił projekt hiszpańskich socjalistów dotyczący przekształcenia Hiszpanii w państwo federalne, a jednocześnie dał do zrozumienia, że proces tworzenia przez Katalonię "własnego państwa" w ramach wspólnoty europejskiej będzie długotrwały.

Ma prawo Hiszpański minister sprawiedliwości Alberto Ruiz Gallardon odpowiadając na przemówienie szefa regionalnego rządu katalońskiego powiedział, że Katalonia z jej osiągnięciami gospodarczymi i kulturalnymi "w pełni zasługuje na to, aby aspirować do przewodzenia Hiszpanii". - Byłoby to dla niej znacznie bardziej fascynujące zadanie, niż odejście i pójście własną drogą - dodał Gallardon.

Autor: mn//kdj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: