Media oskarżają policję o brutalność. Wzywają ministrów do dymisji

Świat


W trwających od poniedziałku zamieszkach w Katalonii rannych zostało około 60 pracowników mediów - poinformował w sobotę wydawany w Barcelonie dziennik "La Vanguardia". Wśród poszkodowanych są zarówno dziennikarze, jak i fotoreporterzy.

Według gazety, przedstawiciele mediów relacjonujący zamieszki w regionie ucierpieli nie tylko z rąk bojówkarzy separatystycznych, ale również policjantów.

W związku z takim traktowaniem dziennikarzy przez policję w sobotę część mediów ogólnokrajowych wezwała szefów MSW Hiszpanii i Katalonii, Fernando Grande-Marlaskę i Miquela Bucha, do podania się do dymisji.

Madrycki dziennik "El Pais" napisał w sobotę w bardzo krytycznym tonie o politykach nadzorujących policję i postępowaniu samych funkcjonariuszy. Gazeta przypomniała, że w nocy z piątku na sobotę zatrzymany i przewieziony do aresztu został jeden z jej fotoreporterów, który robił zdjęcia w czasie starć policji z manifestantami.

Zarówno "El Pais", jak i "La Vanguardia" wskazały, że ataki na dziennikarzy i fotoreporterów mają miejsce, mimo że pracownicy mediów są odpowiednio ubrani, aby odróżniać się od manifestantów, a na ich pomarańczowych kamizelkach widnieje napis "Prasa".

W nocy z piątku na sobotę w starciach ulicznych w Barcelonie ucierpieli między innymi pracownicy "El Pais", telewizji TVE oraz rozgłośni Catalunya Radio.

Starcia na ulicach Katalonii

Przedstawiciele kierownictwa policji wskazali, że w niektórych przypadkach akty agresji wobec dziennikarzy mogły być przypadkowe i wynikać z chaosu na ulicach miasta. Według nich w tłumie manifestantów znajdowała się grupa prowodyrów, a wśród nich cudzoziemcy.

W ocenie Grande-Marlaski za zamieszkami w Katalonii stoi licząca około 400 osób grupa separatystycznych bojówkarzy, głównie młodzieży w wieku studenckim. Szef hiszpańskiego MSW zapowiedział już wyciągnięcie surowych konsekwencji wobec sprawców przemocy w regionie.

Przebywający w sobotę w Katalonii Grande-Marlaska spotkał się z Buchem, władzami poszczególnych formacji policyjnych strzegących porządku w regionie, a także z niektórymi funkcjonariuszami rannymi w starciach z separatystami. Dotychczas ucierpiało w nich ponad 220 policjantów i żandarmów.

Do konfrontacji manifestantów z policją dochodzi podczas protestów, jakie wybuchły przeciwko decyzji hiszpańskiego Sądu Najwyższego, który w poniedziałek skazał dziewięcioro separatystycznych polityków katalońskich na kary 9-13 lat więzienia. Byli oni oskarżeni o organizację nielegalnego referendum w sprawie niepodległości Katalonii w 2017 roku.

KataloniaPAP/Reuters

Autor: ft//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: