Świat

Gaz łzawiący i gumowe pociski. Policja usuwa separatystów blokujących autostradę

Świat


Wobec manifestantów blokujących autostradę w okolicach Gerony w Katalonii policja w środę przed południem użyła siły. Funkcjonariusze strzelali gumowymi kulami, rozpylili gaz łzawiący i próbowali zepchnąć protestujących z jezdni. Na prowadzącej do Francji trasie separatyści demonstrują w kilku miejscach od poniedziałku.

Do starć policji z protestującymi na autostradzie AP7 w okolicach Gerony w Katalonii doszło po oficjalnym zakończeniu blokad drogowych przez separatystyczną platformę Tsunami Democratic.

Zastosowania się do apelu o zejście z autostrady w miejscowości Salt odmówiło ponad 200 członków radykalnej organizacji separatystycznej Rady Obrony Republiki (CDR). Domaga się ona natychmiastowego odłączenia Katalonii od Hiszpanii.

Gaz łzawiący na autostradzie w Katalonii

W celu rozpędzenia demonstrantów, którzy w kilku miejscach postawili na autostradzie barykady z palet, opon i gałęzi, policja użyła gumowych kul. Funkcjonariusze rozpylili też gaz łzawiący.

Policjanci podjęli próbę zepchnięcia protestujących z jezdni, gdy ci podpalili barykady oraz obrzucili policjantów kamieniami.

Separatyści blokują drogi

W poniedziałek separatyści rozpoczęli blokady w kilku miejscach Katalonii. Jednym z nich była autostrada przebiegająca z Hiszpanii do Francji w Pirenejach. W efekcie powolnej jazdy aut kierowanych przez protestujących w środę nad ranem korek w okolicach miasta Irun przekraczał długość 11 km.

We wtorek po południu po 36 godzinach blokady na AP7 w okolicach przygranicznej miejscowości La Jonquera ruch drogowy został przywrócony. Wcześniej funkcjonariusze francuskiej żandarmerii oraz hiszpańskiej policji użyli tam siły wobec manifestantów. Zatrzymano 19 osób.

W środę rano interwencję sił policyjnych skrytykował premier Katalonii Quim Torra. Wyraził też solidarność z uczestnikami blokad drogowych.

Uczestnicy blokad żądają wypuszczenia na wolność dziewięciu katalońskich polityków separatystycznych, skazanych 14 października przez hiszpański Sąd Najwyższy na kary 9-13 lat więzienia. Zostali oni oskarżeni w związku z organizacją regionalnego referendum niepodległościowego w 2017 r.

Autor: ft//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: