Nadzwyczajne spotkanie w Brukseli. "Mamy nadzieję na uspokojenie sytuacji"

TVN24


Na nadzwyczajne spotkanie w Brukseli w piątek przylecą ministrowie spraw zagranicznych państw UE. Tematem ma być sytuacja geopolityczna po zabiciu w ataku Stanów Zjednoczonych w Iraku irańskiego generała Kasema Sulejmaniego oraz odwetowym ataku Iranu na irackie bazy, w których stacjonują między innymi żołnierze amerykańscy.

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw UE w Brukseli na piątek zwołał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Ministrowie mają wymieniać poglądy na temat ostatnich wydarzeń w Iraku i porozmawiać o tym, jak zmniejszyć eskalację napięć w regionie. Spotkanie ma rozpocząć się o godz. 15 i potrwać około trzech godzin. Po nim odbędzie się konferencja prasowa Borrella.

W spotkaniu oprócz ministrów weźmie udział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

Polskę będzie reprezentował minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

- Z polskiej strony spodziewamy się, że UE na spotkaniu w sposób wyraźny stanie po stronie jedności transatlantyckiej i naszego partnera, czyli Stanów Zjednoczonych, jeśli chodzi o deeskalację sytuacji w regionie. Mamy nadzieję na uspokojenie sytuacji - powiedział w Brukseli wysoki rangą polski dyplomata.

Śmierć Sulejmaniego i wzrost napięcia w regionie

KASEM SULEJMANI NIE ŻYJE. RAPORT SPECJALNY

Amerykańskie lotnictwo w nocy z 2 na 3 stycznia przeprowadziło w Bagdadzie atak, w którym zginął Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej jednostki wojskowej Al-Kuds, oraz dowódca irackiej proirańskiej milicji, Abu Mahdi al-Muhandis.

W odwecie, w nocy z wtorku na środę, z terytorium Iranu wystrzelono ponad 20 pocisków rakietowych na cele Stanów Zjednoczonych w Iraku: bazę wojskową Ain Al-Asad, położoną 160 km na zachód od Bagdadu, oraz bazę w Irbilu, w irackim Kurdystanie na północy kraju.

Jak oświadczył w środę prezydent USA Donald Trump, w ataku Iranu na irackie bazy, w których stacjonują między innymi amerykańscy żołnierze, nie było ofiar śmiertelnych ani znaczących strat.

Po ataku na amerykańskie bazy w Iraku Trump nałożył nowe sankcje na Iran. Zadeklarował też, że nie pozwoli, by kraj ten uzyskał broń atomową.

Potencjał militarny krajów Bliskiego Wschodu
Maciej Zieliński , Adam Ziemienowicz | PAP

Autor: mart//rzw / Źródło: PAP