Karta Polaka ponownie przed litewskim Trybunałem

Zdaniem niektórych polityków, posiadanie Karty Polaka może być sprzeczne ze złożeniem przysięgi poselskiejTVN24

Grupa litewskich posłów z partii konserwatywnej przygotowuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego z zapytaniem, czy osoba posiadająca Kartę Polaka może być posłem.

Jest to już trzecia podjęta przez litewskich posłów próba postawienia sprawy Kart Polaka na wokandzie Trybunału Konstytucyjnego. Dwie poprzednie, w 2009 i 2011 roku, nie powiodły się, gdyż nie uzyskały poparcia Sejmu.

Poseł tylko z narodu litewskiego?

Tym razem grupa inicjatywna, do której należy m.in. były minister spraw zagranicznych Litwy, poseł Audronius Ażubalis, chce, by Trybunał Konstytucyjny orzekł, czy posłem może być osoba, która zadeklarowała wolę przynależności do innego narodu niż naród litewski. Jak twierdzą inicjatorzy akcji, jest to sprzeczne z litewską konstytucją. Ponadto według nich z ustawą zasadniczą nie da się pogodzić posiadanie przez posła osobistego dokumentu, wystawionego przez obce państwo na podstawie jego prawa. W obecnym litewskim parlamencie frakcja Akcji Wyborczej Polaków na Litwie liczy ośmiu posłów. Kartę Polaka posiada tylko poseł Michał Mackiewicz.

"Karta Polaka sprzeczna z przysięgą"

Zdaniem posłów występujących z inicjatywą skierowania wniosku do Trybunału, posiadanie Karty Polaka może być sprzeczne ze złożeniem przysięgi poselskiej, gdyż zgodnie z orzeczeniem tegoż Trybunału z 1998 r. poseł powinien być wierny i lojalny wobec państwa, konstytucji oraz prawa litewskiego. Kartę Polaka posiada na Litwie około 4 tys. osób.

Autor: rf/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24