Karolos Papoulias, prezydent Grecji w latach 2005-15, nie żyje

Autor:
mjz/adso
Źródło:
PAP

Zmarł Karolos Papoulias, prezydent Grecji w latach 2005-15 - przekazało biuro obecnej prezydent, Kateriny Sakellaropoulou. Polityk, który w czasie II wojny walczył w ruchu oporu, a następnie występował przeciwko tak zwanym rządom pułkowników, odszedł w wieku 92 lat.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

O śmierci Papouliasa poinformowało biuro obecnej prezydent kraju. "Udział w krajowym ruchu oporu i walka z dyktaturą dowodzą, że jego przywiązane do ideałów wolności i sprawiedliwości było niezachwiane i że stale o nie walczył" - napisała Katerina Sakellaropoulou w okolicznościowym oświadczeniu.

Papoulias pełnił wiele funkcji państwowych

Papoulias był aktywnym działaczem centrolewicowego Panhelleńskiego Ruchu Socjalistycznego (PASOK), bliskim współpracownikiem premiera Andreasa Papandreu, a przed objęciem najwyższego urzędu w państwie również ministrem spraw zagranicznych (1985-1989 i 1993-1996 w rządach Andreasa Papandreu) oraz wiceministrem obrony narodowej (1989-1990 w gabinecie Ksenofona Zolotasa). Jako szef resortu spraw zagranicznych aktywnie działał na rzecz akcesji Cypru do Unii Europejskiej.

Karolos Papoulias był prezydentem Grecji w latach 2005-15Shutterstock

Był absolwentem wydziału prawa na Uniwersytecie Narodowym imienia Kapodistriasa w Atenach oraz na Uniwersytecie w Mediolanie, doktorat prawniczy uzyskał na Uniwersytecie Kolońskim. Od 1963 roku praktykował jako prawnik, współpracował też z instytutem naukowym w Monachium zajmującym się tematyką Europy Południowo-Wschodniej. W okresie dyktatury czarnych pułkowników (1967–1974) przebywał na emigracji, współpracował też z grecką redakcją rozgłośni Deutsche Welle. W 1974 roku wszedł w skład komitetu centralnego Panhelleńskiego Ruchu Socjalistycznego, a od 1975 do 1985 był sekretarzem PASOK-u do spraw międzynarodowych.

W młodości trenował piłkę ręczną - wchodził w skład kadry narodowej. Był również mistrzem Grecji w skoku o tyczce.

Autor:mjz/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości